czwartek, 21 lutego 2019

Newsroom

Archicom podbija marżę w nowej emisji

ems | 11 lipca 2018
2,9 pkt proc. ponad WIBOR zaoferuje Archicom w najbliższej emisji prywatnej czteroletnich obligacji. W marcu ub.r. oferował 2,35 pkt pkt proc. marży za trzyletnie papiery.

Część wzrostu marży to premia za wydłużenie okresu spłaty o rok (względem emisji uplasowanej przed rokiem), ale ta zwykle sięgała (w przypadku innych emitentów) 10-20 bps za wydłużenie inwestycji o każdy kolejny rok, a czasem premii tej w ogóle nie dodawano, jeśli okoliczności rynkowe były szczególnie sprzyjające. Dlatego można uznać, że za większą część oferowanego oprocentowania odpowiadają jednak aktualne warunki rynkowe, bo sama sytuacja Archicomu jest równie dobra co w przeszłości (dług netto na koniec marca sięgał 9 proc. kapitału własnego).

Uchwała o przeprowadzeniu emisji o wartości 50 mln zł to niejako konsekwencja wcześniejszej decyzji (podjętej w poprzednim tygodniu) o zwiększeniu programu emisji obligacji ze 115 ml zł do 250 mln zł.

Dotychczasowy program na 115 mln zł wykorzystany był w całości poprzez dwie emisje, które Archicom przeprowadził w 2016 i 2017 r. 

Przez ponad rok obecności na Catalyst obligacjami ARH0320 wciąż nie handlowano. Starsza seria ARH0719 w ostatniej transakcji sprzed dwóch miesięcy wyceniana była na 100 proc. nominału. Aktualnie brak dla niej jednak jakichkolwiek ofert sprzedaży.

Więcej wiadomości o Archicom S.A.

Więcej wiadomości kategorii Emisje

Emisje