niedziela, 19 stycznia 2020

Newsroom

BS Skierniewice zanotował odpływ depozytów; poprawił współczynnik wypłacalności

msd | 26 lutego 2018
W połowie lutego wartość depozytów zgromadzonych w spółdzielczym banku ze Skierniewic spadła o około 1 mld zł, tym samym łączny współczynnik kapitałowy na 20 lutego osiągnął 11,25 proc.

Wiadomość o odpływie depozytów, na skutek którego bank poprawił współczynnik wypłacalności, jest kontynuacją problemów raportowanych na koniec stycznia. BS w Skierniewicach informował wówczas o „niespodziewanym i niezamierzonym” przepływie około 1 mld zł depozytów, w wyniku którego jego łączny współczynnik kapitałowy spadł do 7,98 proc. wobec ustawowo wymaganego 8 proc.

Bank nie informował w styczniu o przyczynach napływu depozytów, które były mniej więcej równe całej jego sumie bilansowej z połowy ubiegłego roku. Niemniej domysły kierować wówczas można było w stronę nawiązania współpracy z jedną z największych giełd kryptowalut na świecie. Informacji tych wprawdzie nie udało się potwierdzić Bloombergowi, ale zrobił to Głos Skierniewic i Okolicy. Na jego łamach Władysław Klażyński, niedawny prezes banku, który w momencie ujawnienia problemów przeszedł na emeryturę, przyznał: „Faktycznie tematem zainteresowała się Komisja Nadzoru Finansowego. Jeżeli nam prześlą pisma, że należy wypowiedzieć umowę spółce, z ciężkim sercem, ale zrobimy to”.

W ostatnich dniach na zagranicznych forach internetowych przeczytać można było natomiast, że giełda Bitfinex przeniosła rachunek ze skierniewickiego banku do innej instytucji, tym razem w Portugalii.

Jednocześnie Bank informuje, iż tak gwałtowny spadek depozytów był przewidywany , a depozyty te w pełni były zabezpieczone aktywami płynnymi. Wycofanie tych depozytów nie ma żadnego niekorzystnego wpływu na płynność, inne ryzyka oraz wynik finansowy banku – poinformował BS Skierniewice w najnowszym komunikacie.

Pomimo licznych telefonów w okresie minionych trzech tygodni bank nie udzielił komentarza serwisowi Obligacje.pl. Bez odpowiedzi pozostają na razie też pytania, które przekazaliśmy bankowi drogą mailową.

Na Catalyst znajduje się jedna seria podporządkowanych obligacji banku ze Skierniewic o wartości 8 mln zł, które wygasają 1 kwietnia tego roku (to niedziela, więc do wykupu powinno dojść 2 kwietnia). Bank, jak zapewnia, dokona wykupu zgodnie z umownymi terminami i warunkami.

W ostatnich transakcjach, z ubiegłego piątku, papiery BSS0418 wyceniano na 93,5 proc. nominału, co oznaczało wówczas 76,1 proc. rentowności brutto. Kilka minut po poniedziałkowym komunikacie banku o odpływie depozytów i poprawie współczynnika kapitałowego notowania obligacji zawieszono.

Więcej wiadomości o Bank Spółdzielczy w Skierniewicach

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

Emisje