wtorek, 20 kwietnia 2021

Newsroom

CCC sprzeda i kupi 20 proc. akcji eobuwie.pl, ale wygeneruje gotówkę netto

msd | 01 kwietnia 2021
Cyfrowy Polsat i spółka kojarzona z Rafałem Brzoską kupią od CCC łącznie 20 proc. akcji Eobuwia za 1 mld zł. Samo CCC kupi zaś od założyciela Eobuwia 20 proc. akcji spółki, ale za 720 mln zł.

CCC zawarło z Cyfrowym Polsatem i A&R Investments, spółką kojarzoną z Rafałem Brzoską, dwie warunkowe przedwstępne umowy sprzedaży po 10 proc. akcji eobuwie.pl, każdorazowo za cenę 500 mln zł. Zamknięcie transakcji wymaga zgody banków finansujących grupę CCC, a niektóre z nich miały już dać zielone światło dla transakcji. Ostateczne spełnienie warunków zawieszających powinno nastąpić do 30 kwietnia, a na przeniesienie pakietów akcji strony będą miały sześć miesięcy.

CCC zapowiada, że do 450 mln zł wpływów z transakcji trafi na spłatę i refinansowanie zobowiązań. Pozostała kwota miałaby zaś służyć częściowemu sfinansowaniu zakupu 20 proc. akcji spółki eobuwie.pl od jej założyciela, a także zapewnieniu dodatkowego zabezpieczenia finansowego w związku z pandemią.

– Pojawienie się dwóch nowych udziałowców pozwoli wzmocnić strukturę akcjonariatu eobuwie.pl, a jednocześnie wspomóc CCC w okresie wychodzenia z pandemii. Aktualny plan rozwoju spółki i każdy z projektów chcemy w całości zrealizować, ale też wzmocnić struktury, tak aby w pełni przygotować ją do wprowadzenia na giełdę w perspektywie 1-2 lat – powiedział Marcin Czyczerski, prezes CCC, cytowany w komunikacie.

Zasadniczo sam udział CCC w kapitale Eobuwia nie ulegnie zmianie, spółka zrobiła krok w kierunku zachowania 75 proc. akcji. CCC jednocześnie zawarło bowiem umowę zakupu 20 proc. akcji spółki od MKK3, wehikułu inwestycyjnego założyciela Eobuwia. Wartość transakcji ustalono na 720 mln zł, a jej finalizacja powinna nastąpić do końca września. Ostatnie 5 proc. akcji CCC będzie mogło odkupić za 180 mln zł w latach 2023-2025, lecz opcja ta wygaśnie jeśli wcześniej dojdzie do IPO Eobuwia.

W osobnym komunikacie CCC poinformowało także o zawarciu z BNP Paribas kredytu w rachunku bieżącym do 23,2 mln zł, który w 80 proc. został objęty gwarancjami BGK. 

„Podpisanie umów kredytowych jest komponentem zapowiadanego refinansowania Grupy CCC, a prace w tym zakresie będą kontynuowane w najbliższych tygodniach” – podała spółka.

W kwietniu obuwniczej spółce mija termin covidowego porozumienia z bankami o utrzymaniu finansowania. W połowie miesiąca odbędzie się też zgromadzenie obligatariuszy w sprawie zmiany warunków emisji wygasających w czerwcu papierów dłużnych CCC0621. 

W minioną środę obligacje CCC0621 wyceniano na 99,0-99,1 proc. wartości nominalnej. 

Więcej wiadomości o CCC S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

Emisje