sobota, 02 lipca 2022

Newsroom

Cordia złożyła do UOKiK wniosek ws. przejęcia Polnordu

msd | 03 stycznia 2020
Wniosek w sprawie przejęcie kontroli nad Polnordem przez węgierskiego dewelopera trafił do urzędu antymonopolowego jeszcze 23 grudnia, o czym UOKiK poinformował w miniony czwartek.

Przypomnijmy, Cordia International objęła 63,67 mln z 64,85 mln nowo wyemitowanych akcji serii T Polnordu, co ma zapewnić węgierskiemu podmiotowi około 65,3 proc. w podwyższonym kapitale dewelopera. Wprawdzie Cordia opłaciła akcje, na które się zapisała, ale ostateczny ich przydział zależy jeszcze od zgody prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Strony liczą, że zostanie ona wydana do 28 lutego tego roku.

Jak wynika z informacji podanych przez UOKiK w miniony czwartek, wniosek Cordii o przejęcie kontroli nad Polnordem wpłynął do urzędu antymonopolowego jeszcze 23 grudnia.

Uczestnicy koncentracji zakładają, że jej efektem będzie wzmocnienie finansowe i organizacyjne Polnord SA oraz jej grupy kapitałowej w celu dalszego jej funkcjonowania i realizacji nowych inwestycji, natomiast dla Cordia International koncentracja ma doprowadzić do zwiększenia aktywności tej grupy na polskim rynku oraz pozyskanie możliwości realizacji nowych projektów – podano na stronie UOKiK.

W grudniu Polnord przesunął wykup wartych 60 mln zł obligacji w SGB Banku, a także spłacił trzy serie papierów dłużnych o łącznej wartości 47,2 mln zł. Ponadto spółka przedłużyła też okres spłaty kredytu na 30 mln zł w Getin Noble Banku.

Kolejny wykup obligacji Polnordu przypada 27 lutego, deweloper będzie miał wówczas do spłaty papiery PND0220 na 14,7 mln zł.

Jak informowaliśmy niecałe dwa tygodnie temu, Polnord zapewnia, że do czasu faktycznego wpływu środków z zamkniętej w grudniu emisji akcji, nie będzie potrzebował finansowania pomostowego.

Cordia to węgierski deweloper, obecny w Polsce od 2014 r. Niedawno spółka pozyskała 44,4 mld HUF (około 575 mln zł) z emisji obligacji na węgierskim rynku. To siedmioletni dług ze stałym 4-proc. kuponem i okresową amortyzacją począwszy od piątego roku. Wpływy z emisji trafić mają na dalszą ekspansję Cordii, głównie w Polsce.

Więcej wiadomości o Polnord S.A., Cordia Polska S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst