poniedziałek, 15 lipca 2024

Newsroom

Duże emisje podciągnęły rynek korporacyjnego długu w II kwartale

Michał Sadrak | 02 lipca 2024
Zamknięte w II kwartale emisje obligacji przyniosły niebankowym przedsiębiorstwom prawie 5,5 mld zł, co było najlepszym wynikiem od trzech lat.

Według danych gromadzonych przez Obligacje.pl, w II kwartale niebankowe spółki pozyskały 5,47 mld zł z przeprowadzonych na krajowym rynku emisji korporacyjnego długu. Mimo spadku liczby transakcji, ich wartość była o dwie trzecie wyższa niż w poprzednim kwartale i dwukrotnie wyższa niż przed rokiem. Na rynek trafiło bowiem sporo pojedynczych ofert na wysokie kwoty, by wspomnieć przede wszystkim refinansującą emisję Enei (2 mld zł), czy transakcję KGHM (1 mld zł), która znacząco wybiegała poza samo tylko zastąpienie wygasającej w czerwcu serii (0,4 mld zł).

Ledwie dwie emisje spółek skarbu państwa sprawiły więc, że II kwartał był dla rynku najlepszym okresem od trzech lad pod względem wartości zrealizowanych transakcji. A nawet i dłuższego okresu, jeśli wziąć pod uwagę, że wyniki z II kwartału 2021 r. były determinowane przede wszystkim przez wartą ponad 2,5 mld zł wewnątrzgrupową emisję u jednego z operatorów telekomunikacyjnych.

Wartość emisji obligacji niebankowych przedsiębiorstw na krajowym rynku

Na dużych emisjach Enei i KGHM rynek w II kwartale bynajmniej się nie kończył. Inwestorzy, szczególnie ci instytucjonalni, mieli w czym wybierać. Zaczynając od rekordowej oferty Dekpolu (225 mln zł), przez emisję Archicomu (190 mln zł), po powrót Murapolu na rynek po kilkuletniej nieobecności (150 mln zł). Do tego, na osobną uwagę zasługuje też emisja Marvipolu (150 mln zł), która była historycznie największą detaliczną ofertą w sektorze deweloperskim. Po co najmniej 100 mln zł sięgały też Cognor, Cordia, Develia, czy Echo.

Nie sposób jednak nie wspomnieć też o bankach. Wraz ze swoimi przyległościami, jak spółki faktoringowe i leasingowe, uplasowały one łącznie 18,6 mld zł długu na krajowym rynku w samym II kwartale. Choć blisko dwie trzecie stanowiły emisje typowo płynnościowe o okresach spłaty poniżej roku, to w pozostałym zakresie warto jednak wymienić między innymi transakcję Santandera (1,9 mld zł), rynkowy debiut Millennium Banku Hipotecznego (0,3 mld zł listów zastawnych), czy ożywienie wśród podmiotów kojarzonych z dużymi koncernami motoryzacyjnymi. Spółka Volkswagena pozyskała 1,7 mld zł w dwóch emisjach, z czego jedna z nich warta była rekordowe 1,5 mld zł. Historycznie największą ofertą zamknęła też Toyota Leasing (0,5 mld zł), a na rynek powrócił także RCI Leasing z grupy Renault (0,65 mld zł).

Więcej wiadomości kategorii Emisje