czwartek, 15 listopada 2018

Newsroom

Cyfrowy Polsat chce przejąć Netię

msd | 05 grudnia 2017
Medialno-telekomunikacyjny koncern nabył 33 proc. akcji Netii za 638,8 mln zł. Docelowo, poprzez wezwanie, chce zwiększyć udziały w kapitale przejmowanego podmiotu do 66 proc.

W pierwszy etapie transakcji Cyfrowy Polsat kupił 33 proc. akcji Netii od kontrolowanej przez Zbigniewa Jakubasa Mennicy Polskiej i funduszu FIP 11 FIZ AN, także powiązanego z inwestorem. Rozliczenie transakcji zapowiedzianej w poniedziałek późnym popołudniem nastąpić ma jeszcze we wtorek.

By osiągnąć docelowe 66 proc. udziałów w kapitale Netii Cyfrowy Polsat będzie zmuszony ogłosić wezwanie. Spółka prawdopodobnie zostanie wsparta w tej operacji także przez inny podmiot kontrolowany przez Zygmunta Solorza-Żaka, co tłumaczy ograniczeniami nałożonymi w związku z aktualnymi umowami finansowymi.

W ramach pierwszego etapu transakcji papiery Netii nabywane są po 5,77 zł za walor (36 proc. powyżej ceny zamknięcia z poniedziałkowej sesji), co daje w sumie wycenę pakietu 33 proc. akcji spółki na poziomie 638,8 mln zł.

Transakcja zostanie sfinansowana ze środków własnych i kredytu rewolwingowego.

Cyfrowy Polsat spodziewa się osiągnąć z transakcji około 800 mln zł synergii w latach 2019-2023.

- Netia ma zdrowe finanse i niskie zadłużenie. Oceniamy, że w związku z transakcją osiągniemy wymierne synergie operacyjne i finansowe, pozwalające pogodzić realizację zaplanowanych inwestycji z kontynuacją strategii oddłużania oraz wypłatą dywidendy w przyszłości – powiedziała Katarzyna Ostap-Tomann, członek zarządu ds. finansowych Cyfrowego Polsatu, cytowana w komunikacie prasowym.

Termin planowanego wezwania, ani cena, jaką zaoferuje spółka za pozostałe 33 proc. akcji Netii, nie są jeszcze znane.

W poniedziałek Cyfrowy Polsat poinformował także o nabyciu 100 proc. udziałów w spółkach posiadających kanały Eska TV, Eska TV Extra, Eska Rock TV i VOX Music TV oraz 34 proc. udziałów w spółce będącej właścicielem stacji Fokus TV i Nowa TV. Wartość transakcji, to około 103 mln zł i zostanie sfinansowana ze środków własnych grupy.

Na koniec września grupa Cyfrowego Polsatu posiadała 1,09 mld zł w gotówce. Jej dług netto wynosił zaś 10,33 mld zł netto stanowiąc 2,83x 12-miesięcznego EBITDA. Grupa systematycznie obniża zlewarowanie od I kwartału 2016 r.

Notowane na Catalyst warte 1 mld zł obligacje Cyfrowego Polsatu wyceniane są na 102 proc. nominału, co daje im 3,65 proc. rentowności brutto, tj. o 0,4 pkt proc. więcej niż około cztery miesiące temu. Z naszych informacji wynika, że podczas odbytego miesiąc temu spotkania z analitykami, spółka miała zapewniać, iż na razie nie bierze pod uwagę refinansowania obligacyjnego długu.

Więcej wiadomości o Cyfrowy Polsat S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

Emisje