niedziela, 18 lutego 2018

Newsroom

Cyfrowy Polsat chce przejąć Netię

msd | 05 grudnia 2017
Medialno-telekomunikacyjny koncern nabył 33 proc. akcji Netii za 638,8 mln zł. Docelowo, poprzez wezwanie, chce zwiększyć udziały w kapitale przejmowanego podmiotu do 66 proc.

W pierwszy etapie transakcji Cyfrowy Polsat kupił 33 proc. akcji Netii od kontrolowanej przez Zbigniewa Jakubasa Mennicy Polskiej i funduszu FIP 11 FIZ AN, także powiązanego z inwestorem. Rozliczenie transakcji zapowiedzianej w poniedziałek późnym popołudniem nastąpić ma jeszcze we wtorek.

By osiągnąć docelowe 66 proc. udziałów w kapitale Netii Cyfrowy Polsat będzie zmuszony ogłosić wezwanie. Spółka prawdopodobnie zostanie wsparta w tej operacji także przez inny podmiot kontrolowany przez Zygmunta Solorza-Żaka, co tłumaczy ograniczeniami nałożonymi w związku z aktualnymi umowami finansowymi.

W ramach pierwszego etapu transakcji papiery Netii nabywane są po 5,77 zł za walor (36 proc. powyżej ceny zamknięcia z poniedziałkowej sesji), co daje w sumie wycenę pakietu 33 proc. akcji spółki na poziomie 638,8 mln zł.

Transakcja zostanie sfinansowana ze środków własnych i kredytu rewolwingowego.

Cyfrowy Polsat spodziewa się osiągnąć z transakcji około 800 mln zł synergii w latach 2019-2023.

- Netia ma zdrowe finanse i niskie zadłużenie. Oceniamy, że w związku z transakcją osiągniemy wymierne synergie operacyjne i finansowe, pozwalające pogodzić realizację zaplanowanych inwestycji z kontynuacją strategii oddłużania oraz wypłatą dywidendy w przyszłości – powiedziała Katarzyna Ostap-Tomann, członek zarządu ds. finansowych Cyfrowego Polsatu, cytowana w komunikacie prasowym.

Termin planowanego wezwania, ani cena, jaką zaoferuje spółka za pozostałe 33 proc. akcji Netii, nie są jeszcze znane.

W poniedziałek Cyfrowy Polsat poinformował także o nabyciu 100 proc. udziałów w spółkach posiadających kanały Eska TV, Eska TV Extra, Eska Rock TV i VOX Music TV oraz 34 proc. udziałów w spółce będącej właścicielem stacji Fokus TV i Nowa TV. Wartość transakcji, to około 103 mln zł i zostanie sfinansowana ze środków własnych grupy.

Na koniec września grupa Cyfrowego Polsatu posiadała 1,09 mld zł w gotówce. Jej dług netto wynosił zaś 10,33 mld zł netto stanowiąc 2,83x 12-miesięcznego EBITDA. Grupa systematycznie obniża zlewarowanie od I kwartału 2016 r.

Notowane na Catalyst warte 1 mld zł obligacje Cyfrowego Polsatu wyceniane są na 102 proc. nominału, co daje im 3,65 proc. rentowności brutto, tj. o 0,4 pkt proc. więcej niż około cztery miesiące temu. Z naszych informacji wynika, że podczas odbytego miesiąc temu spotkania z analitykami, spółka miała zapewniać, iż na razie nie bierze pod uwagę refinansowania obligacyjnego długu.

Więcej wiadomości o Cyfrowy Polsat S.A.

 • S&P obniża perspektywę ratingu Cyfrowego Polsatu

  21 grudnia 2017
  Osiem miesięcy po podniesieniu perspektywy oceny ratingowej medialno-telekomunikacyjnego konglomeratu agencja zdecydowała się ją obniżyć. Na razie spadają więc szanse Cyfrowego Polsatu na rating inwestycyjny.
  czytaj więcej
 • Cyfrowy Polsat ogłosił wezwanie na akcje Netii

  05 grudnia 2017
  Po zakupie pakietu 33 proc. akcji Netii medialno-telekomunikacyjny koncern ogłosił wezwanie na drugie tyle udziałów. Zrealizuje je wespół z cypryjską spółką powiązaną, kontrolowaną przez Zygmunta Solorza-Żaka.
  czytaj więcej
 • Dług netto Cyfrowego Polsatu przestał spadać

  09 listopada 2017
  Wprawdzie zadłużenie finansowe medialno-telekomunikacyjnej grupy ponownie spadło, ale z powodu słabszego gotówkowo kwartału sam dług netto oraz wskaźnik dług netto/EBITDA zakończyły trwające półtora roku delewarowanie. Refinansowanie taniejących ostatnio obligacji nie jest brane pod uwagę.
  czytaj więcej
 • Indeks Rynku Obligacji (06.10)

  09 października 2017
  Ostatnie trzy tygodnie to duża zmiana w cenach obligacji notowanych na rynku Catalyst. Po wielu tygodniach systematycznego wzrostu, tym razem miała miejsce korekta, podczas której spadły ceny obligacji wielu interesujących emitentów.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

Emisje