wtorek, 18 czerwca 2024

Newsroom

Develia rozważa emisję obligacji

msd | 06 czerwca 2023
Jeśli popyt dopisze, deweloper zamierza uplasować wśród instytucjonalnych inwestorów niezabezpieczone papiery z tenorem do trzech lat.

Rozważana przez Develię emisja miałaby zostać przeprowadzona bez prospektu w ramach programu adresowanego do inwestorów instytucjonalnych. Póki co, spółka nie ujawnia wartości oczekiwanych wpływów, czy wysokości oprocentowania. 

„Ostateczne parametry obligacji zostaną ustalone w trakcie procesu emisji i będą uzależnione od wyniku rozmów z inwestorami i budowania księgi popytu” – zastrzegła Develia.

W marcu tego roku Develia uplasowała wśród instytucji trzyletnie papiery na 180 mln zł, za które zobowiązała się płacić WIBOR 3M plus 4,1 pkt proc. marży. Trzy miesiące wcześniej na tych samych warunkach spółka przeprowadziła też swoją pierwszą publiczną ofertę na podstawie prospektu dla inwestorów indywidualnych, ale obliczona na 20 mln zł emisja przyniosła jej 15,4 mln zł wpływów. Od tego czasu Develia nie zdecydowała się na ponowienie oferty detalicznego długu (ma na to czas do drugiej połowy października).

Po majowym wykupie na 60 mln zł w obrocie na Catalyst pozostały cztery serie obligacji Develii (marcowa instytucjonalna emisja nie jest jeszcze notowana). Pochodzące z grudniowej oferty publicznej papiery DVL1225 kwotowane są na 100,08/101,75 proc. nominału.

Na koniec I kwartału Develia posiadała 575 mln zł gotówki i dodatkowe 80 mln zł w krótkoterminowych obligacjach i jednostkach funduszy. Niecały miesiąc później spółka sfinalizowała wartą 69,3 mln euro transakcję sprzedaży biurowca, co miało jej zapewnić ponad 140 mln zł dodatkowych wpływów (po spłacie zadłużenia projektowego). Już w maju zarząd Develii zaproponował jednak wypłatę 179 mln zł dywidendy, a przed kilkoma dniami deweloper ogłosił też zamiar przejęcia lokalnego biznesu mieszkaniowego francuskiej grupy Nexity. Wartość transakcji oszacowano na około 100 mln euro, a źródłem jej finansowania mają być środki własne Develii oraz kredyt bankowy.

Więcej wiadomości o Develia S.A.

Więcej wiadomości kategorii Emisje