środa, 04 października 2023

Newsroom

Develia zwiększa cel sprzedaży o dwie trzecie

msd | 08 września 2023
Wobec przeprowadzonej akwizycji i mocnej poprawy kondycji rynku, deweloper chce sprzedać w tym roku 2500-2600 lokali wobec pierwotnie planowanych 1450-1650. Lecz słabnie jego apetyt na pierwszą transakcję w sektorze PRS.

Wyraźny wzrost popytu ze strony klientów oraz lipcowej przejęcie polskich spółek grupy Nexity skłoniło Develię do podniesienia tegorocznego celu sprzedaży o około 60-70 proc. wobec początkowych założeń.

- Zwiększony popyt na mieszkania przełoży się na tegoroczną sprzedaż. Dążymy do tego, by osiągnąć wynik na poziomie 2500-2600 lokali, czyli 60-70% więcej niż zakładaliśmy na początku roku. Dzięki przejęciu Nexity jesteśmy w stanie jeszcze lepiej na ten popyt odpowiedzieć – chcemy zwiększyć liczbę wprowadzeń mieszkań z rozpoczętą budową o ok. 45% wobec poziomu, jaki planowaliśmy w lutym. Zrealizowanie tegorocznych celów istotnie umocni pozycję Develii w czołówce deweloperów mieszkaniowych – zapowiedział Andrzej Oślizło, prezez Develii, cytowany w komunikacie.

Deweloper zdecydował się też na podniesienie celu przekazań. Do jego klientów trafić więc ma około 2500-2600 lokali wobec pierwotnie spodziewanych 1900-2050. Ponadto, liczba wprowadzonych do oferty mieszkań ma osiągnąć około 2700-2900 wobec 1850-2050 zakładanych początkowo.

Według zapowiedzi, Develia zamierza skupić się na uzupełnieniu podaży mieszkań dla klientów indywidualnych, obniżając przy tym priorytet dla pierwszej transakcji w sektorze najmu instytucjonalnego. Negocjacji z potencjalnymi inwestorami nie zamierza jednak zupełnie porzucać, dostrzegając potencjał w segmencie PRS.

W osobnym komunikacie Develia poinformowała jednak o zakończeniu negocjacji w sprawie zawartej sprzedaży wrocławskich gruntów wraz z budową na nich dwóch budynków wielofunkcyjnych. Rozmowy w sprawie wartej około 139 mln zł netto inwestycji deweloper rozpoczął jeszcze pod koniec 2021 r.

Na Catalyst znajduje się sześć serii obligacji Develii, z czego tylko jedna została uplasowana w ofercie adresowanej do inwestorów indywidualnych. Za detaliczne papiery DVL1225 spółka zobowiązała się płacić WIBOR 3M plus 4,1 pkt proc. marży. W piątek handlowano nimi po 100,7 proc. nominału.

Więcej wiadomości o Develia S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

 • Novdom zwiększył zysk i obniżył płynność gotówkową

  04 października 2023
  Przasnyski deweloper zamknął I półrocze z 12 mln zł zysku netto. W wyniku ujemnych przepływów operacyjnych jego stan środków pieniężnych obniżył się jednak do 11,7 mln zł, z czego większość pozostawała zablokowana na rachunkach powierniczych.
  czytaj więcej
 • Dobra sytuacja pieniężna Cordii

  04 października 2023
  Mimo ujemnych przepływów operacyjnych i wzrostu krótkoterminowego zadłużenia, węgierski deweloper utrzymał płynność gotówkową na wysokim poziomie, inwestując przy tym część nadwyżek w bony i obligacje skarbowe na rodzimym rynku.
  czytaj więcej
 • HB Reavis naruszył warunki emisji obligacji

  04 października 2023
  Naruszenie jednego z kowenantów dotyczy wygasających na początku grudnia papierów HBR1223 o wartości 85 mln zł. Deweloper zapewnia jednak o odpowiednich rezerwach płynności na wykup papierów w zamierzonym terminie.
  czytaj więcej
 • Kruk zapowiada emisję obligacji do 450 mln zł

  04 października 2023
  W najbliższym czasie windykacyjna spółka zamierza zamknąć swoją największą emisję papierów dłużnych na krajowym rynku.
  czytaj więcej