piątek, 03 lipca 2020

Newsroom

DGP: GetBack chce 307 mln zł od Deloitte

msd | 11 lutego 2020
Wrocławski windykator walczy o odszkodowanie od firmy audytorskiej – informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Według dziennika, do Sądu Rejonowego w Warszawie trafił wniosek GetBacku o zawezwanie spółki Deloitte Audyt do próby ugodowej. Windykator domaga się 307 mln zł odszkodowania za to, że biegły nienależycie wywiązywał się ze swoich obowiązków przy badaniu sprawozdań finansowych spółki i jej grupy kapitałowej.

Chodzić ma przede wszystkim o badanie przez biegłego sprawozdania finansowego za 2016 r. oraz przegląd raportu za pierwszą połowę 2017 r. Pierwszy dokument opublikowano niedługo przed debiutem giełdowym GetBacku, drugi – niedługo po nim. Według aktualnego zarządu, ale i także według KNF, ówcześni menedżerowie spółki, którzy usłyszeli prokuratorskie zarzuty, dopuszczali się fałszowania sprawozdań. 

Powołując się na własne źródła DGP wskazuje, że Deloitte prawdopodobnie nie zgodzi się na wypłatę odszkodowania. Wówczas przeciwko audytorowi może zostać skierowany pozew cywilny.

Niecałe dwa tygodnie temu GetBack zdawkowo informował nas, że „pracuje” nad kwestią roszczeń względem Deloitte.

Łączna wartość roszczeń GetBacku wobec podmiotów trzecich to około 500 mln zł. Lecz do układu wpisano jedną piątą tej kwoty, z czego znaczną część – 40 mln zł – spółka już otrzymała od Lartiq TFI (d. Trigon TFI) w związku z zawartym porozumieniem w sprawie wątpliwej umowy ramowej z 2017 r.

W kwietniu minie dwa lata od wybuchu afery GetBacku, w której na lodzie zostało około 9 tys. posiadacze niezabezpieczonych obligacji spółki o wartości około 2,5 mld zł. Zatwierdzony układ zakłada, że obligatariusze mieliby otrzymać zwrot 25 proc. zainwestowanych pieniędzy w ciągu ośmiu lat. Do tego, aby układ mógł być realizowany potrzebne jest jeszcze jego uprawomocnienie.

Dotychczas w aferze GetBacku postawiono zarzuty 64 osobom, z czego 21 było tymczasowo aresztowanych (aktualnie w areszcie pozostają cztery osoby). W ramach śledztwa zabezpieczono mienie o wartości 373 mln zł. 

W ubiegłym tygodniu Robert Hernand, zastępca Prokuratora Generalnego, zapowiedział, że akty oskarżenia w sprawie GetBacku będą kierowane do sądu w tym roku.

Więcej wiadomości o GetBack S.A.

Więcej wiadomości kategorii Purgatorium

Emisje