piątek, 28 lutego 2020

Newsroom

DGP: GetBack chce 307 mln zł od Deloitte

msd | 11 lutego 2020
Wrocławski windykator walczy o odszkodowanie od firmy audytorskiej – informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Według dziennika, do Sądu Rejonowego w Warszawie trafił wniosek GetBacku o zawezwanie spółki Deloitte Audyt do próby ugodowej. Windykator domaga się 307 mln zł odszkodowania za to, że biegły nienależycie wywiązywał się ze swoich obowiązków przy badaniu sprawozdań finansowych spółki i jej grupy kapitałowej.

Chodzić ma przede wszystkim o badanie przez biegłego sprawozdania finansowego za 2016 r. oraz przegląd raportu za pierwszą połowę 2017 r. Pierwszy dokument opublikowano niedługo przed debiutem giełdowym GetBacku, drugi – niedługo po nim. Według aktualnego zarządu, ale i także według KNF, ówcześni menedżerowie spółki, którzy usłyszeli prokuratorskie zarzuty, dopuszczali się fałszowania sprawozdań. 

Powołując się na własne źródła DGP wskazuje, że Deloitte prawdopodobnie nie zgodzi się na wypłatę odszkodowania. Wówczas przeciwko audytorowi może zostać skierowany pozew cywilny.

Niecałe dwa tygodnie temu GetBack zdawkowo informował nas, że „pracuje” nad kwestią roszczeń względem Deloitte.

Łączna wartość roszczeń GetBacku wobec podmiotów trzecich to około 500 mln zł. Lecz do układu wpisano jedną piątą tej kwoty, z czego znaczną część – 40 mln zł – spółka już otrzymała od Lartiq TFI (d. Trigon TFI) w związku z zawartym porozumieniem w sprawie wątpliwej umowy ramowej z 2017 r.

W kwietniu minie dwa lata od wybuchu afery GetBacku, w której na lodzie zostało około 9 tys. posiadacze niezabezpieczonych obligacji spółki o wartości około 2,5 mld zł. Zatwierdzony układ zakłada, że obligatariusze mieliby otrzymać zwrot 25 proc. zainwestowanych pieniędzy w ciągu ośmiu lat. Do tego, aby układ mógł być realizowany potrzebne jest jeszcze jego uprawomocnienie.

Dotychczas w aferze GetBacku postawiono zarzuty 64 osobom, z czego 21 było tymczasowo aresztowanych (aktualnie w areszcie pozostają cztery osoby). W ramach śledztwa zabezpieczono mienie o wartości 373 mln zł. 

W ubiegłym tygodniu Robert Hernand, zastępca Prokuratora Generalnego, zapowiedział, że akty oskarżenia w sprawie GetBacku będą kierowane do sądu w tym roku.

Więcej wiadomości o GetBack S.A.

 • GetBack: w przyszłości rozważymy przyspieszenie płatności układowych

  26 lutego 2020
  Windyktor pracuje nad przyspieszeniem płatności dwóch pierwszych rat układowych i analizuje możliwość przedpłacenia trzeciej raty. Problemem okazać się może dotarcie do niektórych obligatariuszy. Spółka liczy, że w przyszłości skapnie jej więcej pieniędzy z roszczeń niż zapisane w układzie 100 mln zł. Ani myśli odpuszczać Deloitte, od którego chce ponad 300 mln zł odszkodowania.
  czytaj więcej
 • Układ GetBacku prawomocny

  26 lutego 2020
  Sąd Okręgowy we Wrocławiu oddalił ostatnie zażalenie, które blokowało uprawomocnienie się układu windykacyjnej spółki z wierzycielami. Niezabezpieczeni obligatariusze otrzymają 25 proc. nominału w ciągu ośmiu lat. Pierwsze pieniądze dostaną w najbliższych miesiącach.
  czytaj więcej
 • Uprawomocnienie układu GetBacku lada chwila

  13 lutego 2020
  Układ windykacyjnej spółki z wierzycielami może się uprawomocnić w lutym lub marcu, wynika z informacji Obligacje.pl. Pierwsze symboliczne pieniądze mają więc szansę pojawić się na kontach obligatariuszy nim do sądu trafią akty oskarżenia.
  czytaj więcej
 • Akty oskarżenia ws. GetBacku w 2020 r.

  06 lutego 2020
  „Będą w tym roku” – to odpowiedź, której Robert Hernand, zastępca Prokuratora Generalnego, udzielił podczas środowego posiedzenia Senatu na pytanie o akty oskarżenia w sprawie GetBacku.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Purgatorium

Emisje