piątek, 09 czerwca 2023

Newsroom

Dom Development zrealizuje projekt dla inwestora z segmentu PRS

msd | 05 grudnia 2022
Deweloper sprzedał inwestorowi instytucjonalnemu działkę za 90 mln zł i równocześnie zawarł z nim wartą 200 mln zł umowę, w ramach której zrealizuje na tych gruntach osiedle mieszkaniowe.

Inwestor z segmentu najmu instytucjonalnego (PRS) kupił od Dom Development warte 90 mln zł netto niezabudowane grunty na warszawskim Bemowie z pozwoleniami na budowę 397 lokali. Strony zawarły też umowę, która zobowiązuje Dom Development do wybudowania na rzecz nabywcy czterech budynków mieszkalnych. Jej wartość ustalono na 200,4 mln zł.

„Przychody z tytułu generalnego wykonawstwa inwestycji będą rozpoznawane proporcjonalnie do postępu prac budowlanych. Rozpoczęcie budowy inwestycji planowane jest w pierwszym kwartale 2023 r., zaś jej zakończenie nastąpi nie później niż w 2025 roku” – podano w komunikacie Dom Development.

Po raz pierwszy o możliwości zawarcia transakcji na około 400 lokali w segmencie PRS deweloper informował w październiku, nie ujawniając wówczas szczegółów, w tym wartości transakcji.

Po trzech kwartałach tego roku grupa Dom Development miała na koncie 2262 sprzedanych lokali, notując spadek o 24 proc. r/r. Liczba przekazanych klientom mieszkań rosła w tym czasie o 3 proc. r/r do 2598, z czego wykazywała ona 1,65 mld zł przychodów (+12 proc. r/r) i 30 proc. marży brutto.

Na Catalyst znajduje się pięć serii obligacji Dom Development o łącznej wartości 360 mln zł i terminach spłaty do maja 2026 r. Przy czym najbliższy wykup czeka spółkę jeszcze w tym miesiącu (50 mln zł) i zgodnie z zapowiedzią, do jego realizacji nie zamierza się ona posiłkować nową emisją. Przedstawiciele dewelopera zapowiedzieli bowiem rezygnację z plasowania nowego długu do czasu, jak sytuacja na rynku obligacji przedsiębiorstw ulegnie poprawie. 

Giełdowa płynność obligacji dewelopera pozostaje bliska zera. Najdłuższa seria DOM0526 kwotowana jest przez sprzedającego na 100,5 proc. nominału, ale przy braku jakichkolwiek ofert kupna.

Więcej wiadomości o Dom Development S.A.

 • W Dom Development zagościł optymizm

  18 maja 2023
  Deweloper dał się zaskoczyć odbudową rynku mieszkaniowego w I kwartale, a dobra sprzedaż skłoniła go do rozpoczęcia 10 nowych inwestycji. Po raz kolejny utrzymał komfortową sytuację finansową, ale spodziewa się, że po lipcowej wypłacie dywidendy w jego bilansie po raz pierwszy od ponad trzech lat zagości dług netto.
  czytaj więcej
 • Odwilż u deweloperów z Catalyst

  12 kwietnia 2023
  Notowani na warszawskim rynku obligacji producenci mieszkań sprzedali ponad 4,1 tys. lokali w I kwartale, wyraźnie przebijając rezultaty z poprzednich kwartałów.
  czytaj więcej
 • Deweloperzy zgodnie z kryzysowym planem ograniczają zadłużenie

  06 kwietnia 2023
  Większość dużych deweloperów zdołała w ub.r. utrzymać lub obniżyć wskaźniki zadłużenia, choć odbyło się to także kosztem zmniejszenia płynności gotówkowej. Poprawa sprzedaży zapasów da im nieco oddechu.
  czytaj więcej
 • Już tylko symboliczna przewaga gotówki na bilansie Dom Development

  16 marca 2023
  Deweloper zamknął ubiegły rok z rekordowymi zyskami, ale jego sytuacja bilansowa nieco osłabła względem tego, jak wyglądała przez ostatni trzy lata. Mimo tego, Dom Development zamierza wypłacić prawie 283 mln zł dywidendy. Na rynek obligacji chętnie wróci, ale pod warunkiem możliwości uzyskania atrakcyjnych dla siebie warunków finansowych.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Catalyst