sobota, 02 marca 2024

Newsroom

Echo Investment zaoferuje obligacje do 70 mln zł

Michał Sadrak | 26 stycznia 2024
Deweloper ponownie zaproponuje inwestorom indywidualnym papiery dłużne z 4 pkt proc. marży ponad WIBOR 6M.

Podobnie jak w siedmiu poprzednich ofertach publicznych z lat 2022-2023 Echo Investment zaoferuje czteroletni niezabezpieczony dług z oprocentowaniem ustalanym w oparciu o sześciomiesięczny WIBOR i 4 pkt proc. marży. Niezależnie jednak od czteroletniego okresu spłaty, spółce przysługiwać będzie też prawo do wcześniejszego wykupu, z którego będzie mogła skorzystać najwcześniej po 12 miesiącach od emisji.

Zapisy w adresowanej do inwestorów indywidualnych ofercie o wartości 70 mln zł zostaną uruchomione w najbliższą środę, 31 stycznia i wtedy też ruszy naliczanie odsetek. Pierwszego dnia cena emisyjna obligacji wyniesie więc 100 zł i w kolejnych dniach będzie systematycznie rosnąć, aby ostatecznie 13 lutego osiągnąć 100,35 zł. Natomiast stawiany przed inwestorami próg wejścia uzależniony będzie od miejsca składania zapisów. W Michael/Ström DM i Noble Securities będą one przyjmowane od około 100 zł (jedna obligacja), a w BM PKO BP będzie to około 50 tys. zł (500 obligacji). 

Przydział nowych papierów Echa przewidziano na 14 lutego, a ich emisja nastąpić powinna 4 marca.

Dla dewelopera będzie to czwarta oferta na podstawie obowiązującego do czerwca prospektu i pozwalająca mu uplasować do 300 mln zł długu. Póki co, w trzech dotychczasowych emisjach Echo z sukcesem pozyskało 100 mln zł.

Na Catalyst notowanych jest 14 serii obligacji Echa Investment o łącznej wartości ponad 1,4 mld zł i terminach spłaty przypadających na lata 2024-2028.

Naszym zdaniem

Echo Investment sięga po warunki emisji, które ani razu nie zawiodły przy siedmiu poprzednich ofertach kierowanych do inwestorów indywidualnych. Choć spółka nie zdecydowała się na wykorzystanie wcześniejszych nadsubskrypcji do zmiany warunków na swoją korzyść, to sięgnęła po zwiększenie wartości oferty do 70 mln zł, ubiegając się z rynku detalicznego o najwyższą kwotę od ponad sześciu lat (w 2017 r. Echo prowadziło emisje prospektowe po 75-125 mln zł).

Pochodzące z zeszłorocznych emisji publicznych papiery ECH0627 oraz ECH1127 wyceniane są na Catalyst z około 3,8 pkt proc. realnej marży. Propozycja składana inwestorom w nowej ofercie zawiera więc w sobie premię z naddatkiem rekompensującą okres spłaty dłuższy o kilka miesięcy. I co nie mniej istotne, udział w emisji pozwala też ominąć niedostatki płynności na rynku wtórnym. Z drugiej strony, na tym ostatnim od czasu do czasu nie brakuje też okazji, by wspomnieć środowe transakcje papierami ECH1127 po 96 proc. nominału (ok. 5,0 pkt proc. realnej marży). 

Więcej wiadomości o Echo Investment S.A.

Więcej wiadomości kategorii Emisje