środa, 22 maja 2019

Newsroom

Echo zamyka jedną z dwóch ofert

Michał Sadrak, Obligacje.pl | 25 lutego 2019
Złożone zapisy przekroczyły 15 mln zł oferowane w ramach publicznej emisji obligacji serii J2 – wynika z informacji podanych na stronie internetowej spółki. Echo zamyka więc przyjmowanie zapisów, ale tylko w jednej z dwóch ofert. Wciąż trwa bowiem publiczna emisja papierów dłużnych serii J do 25 mln zł.

Mniejsza z emisji, do wyczerpania, której doszło w miniony piątek, to oferta dystrybuowana przez DM PKO BP z zapisami od 215 tys. zł. Skrócenie przyjmowania zleceń nabycia do dziś oznacza, że popyt zgłoszony w piątek i poniedziałek zostanie zredukowany. Inwestorzy wciąż mają jednak możliwość zakupu na rynku pierwotnym obligacji Echa, ponieważ równolegle trwa też druga identyczna oferta.

Zapisy w drugiej emisji, czyli wartej 25 mln zł publicznej ofercie papierów serii J, przyjmują Noble Securities, Michael/Ström DM oraz DM Banku Ochrony Środowiska. Jedyna różnica polega na tym, że u brokerów tych na obligacje Echa zapisywać się można nie od 215 tys. zł, jak w DM PKO BP, a od 100 zł.

Oferowane przez Echo Investment obligacje serii J oraz J2 mają 4,5-letni okres spłaty i są oprocentowane na WIBOR 6M plus 3,4 pkt proc. marży.

Obie emisje o łącznej wartości 40 mln zł plasowane są w ramach programu publicznych ofert obligacji do 400 mln zł, z którego Echo pozyskało wcześniej 100 mln zł.

Nietypowy podział na dwie równoległe emisje, realizowane przez różnych brokerów, wiązać należy z unijną dyrektywą MIFID II i – przede wszystkim – stanowiskiem KNF, co do oferowania w bankach obligacji wyłącznie zamożnym klientom. Rozbicie oferty na dwie transze jest więc pewnym kompromisem – w emisji udział biorą zarówno mniejsze lub niezależne domy maklerskie, jak i DM PKO BP (jest głównym oferującym), który próg wejścia postawił rekordowo wysoko, w przypadku emisji publicznych prowadzonych na podstawie prospektów emisyjnych.

Na Catalyst notowanych jest 10 serii obligacji Echa, w tym pięć pochodzących z emisji publicznych, plasowanych w ramach obecnego, jak i poprzedniego programu. Najdłuższe papiery, wygasające w latach 2022-2023 wyceniane są w większość z 5,1-5,4 proc. rentowności brutto.

Więcej wiadomości o Echo Investment S.A.

Więcej wiadomości kategorii Emisje

Emisje