środa, 18 lipca 2018

Newsroom

Eurocent sprzedał kolejne wierzytelności

msd | 01 sierpnia 2017
Firma pożyczkowa, która chce wejść na drogę przyspieszonego postępowania układowego, sprzedała dwa pakiety wierzytelności wartych nominalnie 2,86 mln zł za co uzyskała 0,33 mln zł wpływów.

Cena sprzedanych pakietów ustalona została na 11,5 proc. nominału wierzytelności, co jak na rynek długów pozabankowych jest wartością relatywnie niską. Wierzytelności pożyczkowe na ogół są bowiem droższe od pakietów niezabezpieczonych kredytów bankowych, których średnia cena – zależnie od stopnia przepracowania – wynosi około 15 proc. Sam Eurocent zapewnia, że 0,33 mln zł, a wcześniej także 0,73 mln zł, to odpowiednia cena sprzedaży.

- To były pożyczki już mocno przepracowane, bardziej opłacało się je nam sprzedać, niż próbować dalej samemu ściągać te należności. Cena jest więc wypadkową jakości pakietów – powiedziała Ewa Mrugrała z relacji inwestorskich Eurocentu podczas rozmowy z Obligacje.pl.

Nasza rozmówczyni zapewniła też, że mimo złożenia wniosku o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego (a na wszelki wypadek także upadłościowego), spółka wciąż udziela nowych pożyczek. Skala tej działalności miała się jednak „nieco zmniejszyć".

Wprawdzie wniosek o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego Eurocent złożył na początku lipca, ale decyzja sądu w tej sprawie nie została jeszcze wydana. Teoretycznie sąd ma na to siedem dni, choć na ogół terminów tych nie udaje się dotrzymać. Zresztą w przypadku Eurocentu, jak usłyszeliśmy, zaszła konieczność uzupełnienia wniosku.

Na początku czerwca minął termin spłaty wartych 1,8 mln zł obligacji Eurocent. W obrocie na Catalyst wciąż pozostaje seria na 2,3 mln zł z terminem wykupu we wrześniu 2018 r. W ostatniej transakcji z ubiegłego tygodnia rynek wyceniał papiery na 12,8 proc. nominału.

Ze strony spółki wciąż nie padają natomiast żadne deklaracje co do propozycji układowych dla obligatariuszy.

Więcej wiadomości o Eurocent S.A. w upadłości

Więcej wiadomości kategorii Purgatorium

Emisje