środa, 18 października 2017

Newsroom

Eurocent sprzedał kolejne wierzytelności

msd | 01 sierpnia 2017
Firma pożyczkowa, która chce wejść na drogę przyspieszonego postępowania układowego, sprzedała dwa pakiety wierzytelności wartych nominalnie 2,86 mln zł za co uzyskała 0,33 mln zł wpływów.

Cena sprzedanych pakietów ustalona została na 11,5 proc. nominału wierzytelności, co jak na rynek długów pozabankowych jest wartością relatywnie niską. Wierzytelności pożyczkowe na ogół są bowiem droższe od pakietów niezabezpieczonych kredytów bankowych, których średnia cena – zależnie od stopnia przepracowania – wynosi około 15 proc. Sam Eurocent zapewnia, że 0,33 mln zł, a wcześniej także 0,73 mln zł, to odpowiednia cena sprzedaży.

- To były pożyczki już mocno przepracowane, bardziej opłacało się je nam sprzedać, niż próbować dalej samemu ściągać te należności. Cena jest więc wypadkową jakości pakietów – powiedziała Ewa Mrugrała z relacji inwestorskich Eurocentu podczas rozmowy z Obligacje.pl.

Nasza rozmówczyni zapewniła też, że mimo złożenia wniosku o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego (a na wszelki wypadek także upadłościowego), spółka wciąż udziela nowych pożyczek. Skala tej działalności miała się jednak „nieco zmniejszyć".

Wprawdzie wniosek o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego Eurocent złożył na początku lipca, ale decyzja sądu w tej sprawie nie została jeszcze wydana. Teoretycznie sąd ma na to siedem dni, choć na ogół terminów tych nie udaje się dotrzymać. Zresztą w przypadku Eurocentu, jak usłyszeliśmy, zaszła konieczność uzupełnienia wniosku.

Na początku czerwca minął termin spłaty wartych 1,8 mln zł obligacji Eurocent. W obrocie na Catalyst wciąż pozostaje seria na 2,3 mln zł z terminem wykupu we wrześniu 2018 r. W ostatniej transakcji z ubiegłego tygodnia rynek wyceniał papiery na 12,8 proc. nominału.

Ze strony spółki wciąż nie padają natomiast żadne deklaracje co do propozycji układowych dla obligatariuszy.

Więcej wiadomości o Eurocent S.A.

 • Eurocent wypłacił kolejną ratę

  13 października 2017
  Firma pożyczkowa nie ustaje w częściowych spłatach obligacji serii E, których termin spłaty minął 8 czerwca. Spółka przekazała obligatariuszom kolejne 3 proc. kapitału.
  czytaj więcej
 • Eurocent spłacił kolejne 3 proc. nominału

  06 października 2017
  W cztery miesiące po terminie spłaty wartych 1,8 mln zł obligacji serii E firma pożyczkowa wykupiła na razie 35 proc. kapitału.
  czytaj więcej
 • Indeks Default Rate: Obligacyjne problemy łatwiej przewidzieć

  05 października 2017
  Przez ostatni rok notowane na Catalyst firmy nie wykupiły obligacji za 143,7 mln zł, czyli 1,9 proc. wygasającego w tym czasie zadłużenia. Pomimo lipcowego rekordowego defaultu, warszawski rynek korporacyjnego długu pozostaje w dobrej kondycji względem poprzednich lat. Statystyka pozostaje jednak nieubłagana dla najmniejszych emisji.
  czytaj więcej
 • Eurocent z nadzorcą sądowym

  29 września 2017
  Krakowski sąd zabezpieczył majątek spółki poprzez ustanowienie tymczasowego nadzorcy sądowego. Ma on wydać opinię w sprawie postępowania upadłościowego i przyspieszonego postępowania układowego.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Purgatorium

Emisje