czwartek, 18 lipca 2019

Newsroom

Fabryka Konstrukcji Drewnianych ponownie odroczyła wykup obligacji

msd | 31 października 2018
Tym razem, w porozumieniu z obligatariuszem, termin częściowej spłaty nominału z wartych 5 mln zł papierów dłużnych spółka przesunęła do 17 listopada.

Jeszcze we wtorek rano pytaliśmy spółkę o przypadający na ten dzień wykup jednej obligacji serii G o wartości nominalnej 1 mln zł, lecz Waldemar Zieliński, prezes Fabryki Konstrukcji Drewnianych, odmówił odpowiedzi wskazując, że szczegóły przekaże dopiero w komunikacie giełdowym. 

Początkowo spłata 1 mln zł, czyli jednej piątek obligacji serii G, nastąpić miała 1 października, lecz spółka porozumiała się wówczas inwestorem w sprawie przesunięcia terminu spłaty do 30 października. Dzień po tym terminie (dziś) poinformowała o kolejnym odroczeniu spłaty, tym razem do 17 listopada. Decyzja, jak podano w komunikacie, została podjęta w porozumieniu z obligatariuszem.

To nie pierwsze przełożenie terminu spłaty papierów serii G. Wyemitowany w marcu 2016 r. dług miał zostać spłacony we wrześniu tego roku. Spółka porozumiała się jednak z inwestorem, w zakresie rozłożenia spłaty na kilka części. Pierwsza z nich (1 mln zł) wciąż się waży, kolejne terminy płatności przypadają zaś na 21 stycznia (1 mln zł), 1 kwietnia (1 mln zł) oraz 23 maja (2 mln zł).

W poniedziałek, na dzień przed terminem częściowego wykupu obligacji serii G, notowania akcji FKD spadły o 19,5 proc. We wtorek spadek notowań ograniczył się do 3 proc., choć w trakcie sesji walory Fabryki taniały nawet o 27,3 proc. 

Papiery dłużne serii G objął w całości tylko jeden inwestor – fundusz obligacji korporacyjnych. Wpływy z wartej początkowo 7 mln zł emisji trafiły między innymi na przejęcie spółki Dome International. 

Obligacje serii G oprocentowane są na 16 proc. rocznie, wynika z wpisu w księdze wieczystej.

FKD regularnie przeprowadza kolejne emisje obligacji, także na wykup starszych serii, ale żadne z nich nie są notowane na Catalyst. Do giełdowego obrotu, wbrew deklaracjom składanym na etapie oferowania, nie trafiła także publiczna emisja z czerwca ubiegłego roku. FKD pozyskała z niej 5,13 mln zł, a w lipcu spółka dokonała częściowego przedterminowego wykupu na kwotę 142 tys. zł.

Więcej wiadomości o Fabryka Konstrukcji Drewnianych S.A.

Więcej wiadomości kategorii Purgatorium

Emisje