wtorek, 30 listopada 2021

Newsroom

Fundusz Długu Korporacyjnego Rentier FIZ zebrał 2,9 mln zł

Michał Sadrak, Obligacje.pl | 17 listopada 2021
W swojej piątej prospektowej emisji fundusz wyspecjalizowany w prywatnym długu pozyskał 2,91 mln zł od 19 inwestorów. Z kolejną ofertą rusza 29 listopada.

Między 27 października a 10 listopada inwestorzy zapisali się na 27 tys. certyfikatów inwestycyjnych Funduszu Długu Korporacyjnego Rentier FIZ. Zebrał on w ten sposób 2,91 mln zł od 19 inwestorów, w tym co najmniej jednego insidera – dyrektora inwestycyjnego w CVI Domu Maklerskim, któremu Noble Funds TFI powierzyło zarządzanie portfelem funduszu.

W pięciu tegorocznych publicznych emisjach FDK Rentier FIZ pozyskał od inwestorów 13,88 mln zł. Aktualny prospekt pozwala mu na przeprowadzenie jeszcze czterech kolejnych ofert. Najbliższa z nich rusza 29 listopada i potrwa do 13 grudnia.

Według ostatniej wyceny, datowanej na 20 października, fundusz miał 82,3 mln zł aktywów netto. Jego miesięczna stopa zwrotu wynosiła wówczas minus 0,91 proc. W ostatnich 12 i 24 miesiącach Rentier przyniósł jednak inwestorom kolejno 4,52 i 8,99 proc. zysku.

Jak wynika z prezentacji inwestorskiej, we wrześniu 78 proc. aktywów funduszu stanowiły emisje typu private debt. Ponad połowa portfela Rentiera (56 proc.) ulokowana była w papierach stałokuponowych. Średnia ważona rentowność znajdujących się w nim obligacji wynosiła 8,88 proc., a przeciętny okres zapadalności to mniej niż dwa lata.

Pod koniec września certyfikaty inwestycyjnej Rentiera zadebiutowały na GPW. Nadal nimi nie handlowano, a dopiero od kilku dni mają one animatora, który dba, by w arkuszu znajdowały się oferty kupna/sprzedaży. Aktualnie po stronie sprzedaży certyfikaty są kwotowane na 108,07 zł za sztukę (ostatnia oficjalna wycena funduszu z 20 października to 107,71 zł).

 • Certyfikaty obligacyjnych FIZ-ów nie podbiły rynku wtórnego

  08 listopada 2021
  Pochodzące z publicznych ofert certyfikaty inwestycyjne funduszy wyspecjalizowanych w korporacyjnym długu pozostają na razie giełdową ciekawostką. Z drugiej strony ich zerowa wręcz płynność niekiedy stwarza też okazje dla kupujących.
  czytaj więcej
 • Rentier FIZ pozyskał ponad 4 mln zł

  15 października 2021
  Fundusz Długu Korporacyjnego Rentier FIZ zebrał od inwestorów 4,09 mln zł, co jak dotąd jest najlepszym wynikiem spośród czterech jego publicznych emisji.
  czytaj więcej
 • 2 proc. zysku funduszy obligacji korporacyjnych

  05 października 2021
  Wrzesień okazał się kiepskim miesiącem dla tej grupy – straty przyniosło trzynaście funduszy zaliczanych do kategorii obligacji korporacyjnych, co obniżyło średnią. Traciły zaś te, które zbyt mocno postawiły na obligacje skarbowe.
  czytaj więcej
 • Rentier zadebiutował na GPW

  27 września 2021
  Certyfikaty publicznego funduszu zamkniętego wyspecjalizowanego w inwestycjach w obligacje korporacyjne zadebiutowały na giełdzie. Na razie bez transakcji i zleceń po stronie sprzedaży.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Emisje