piątek, 19 stycznia 2018

Newsroom

Fundusze mają w portfelach obligacje Action na ponad 47 mln zł

ben | 02 sierpnia 2016
15 funduszy inwestycyjnych i jeden emerytalny posiadały na koniec ubiegłego roku obligacje ACT0717 firmy Action, która wczoraj poinformowała o złożeniu wniosku o otwarcie postępowania sanacyjnego.

O przyczynach złożenia przez spółkę wniosku o otwarcie postępowania sanacyjnego pisaliśmy wczoraj.

W obrocie na Catalyst znajduje się jedna seria obligacji Action, notowana pod kodem ACT0717. Emisja ma wartość 100 mln zł i dwa lata temu była obejmowana przez instytucje. Jak wynika z informacji zawartych w sprawozdaniach finansowych funduszy inwestycyjnych i emerytalnych na koniec ubiegłego roku, obligacje te posiadało w portfelach 16 z nich (15 inwestycyjnych i jeden emerytalny). Łącznie posiadały papiery o wartości nominalnej równej 47,16 mln zł, czyli 47,16 proc. emisji.

Procentowo największe zaangażowanie w aktywach netto na koniec czerwca br. obligacje Action stanowiły w portfelach BNP Paribas FIO Subfundusz Papierów Dłużnych (1,77 proc.), BPH FIO Parasolowy Subfundusz Obligacji 1 (1,01 proc.) i BPH FIO Parasolowy Subfundusz Obligacji Korporacyjnych (1 proc.).

Jeśli chodzi o towarzystwa funduszy inwestycyjnych, to największym obligatariuszem Action było Union Investment TFI, które na koniec ubiegłego roku posiadało obligacje o wartości nominalnej równej 15 mln zł (w trzech subfunduszach). Drugim było Pioneer Pekao TFI – 10 mln zł w dwóch subfunduszach. Z kolei BPH TFI w pięciu subfunduszach miało papiery ACT0717 na 7,83 mln zł.

Na koniec 2015 roku obligacje Action na 9 mln zł posiadał także AXA OFE. Z racji pokaźnych aktywów, przekraczających na koniec marca 8,7 mld zł, obligacje te stanowiły jednak znikomy ich procent (0,1 proc.).

Fundusze inwestycyjne i emerytalne posiadające obligacje Action (ACT0717)

Więcej wiadomości o Action S.A.

 • Indeks Default Rate: Firmy nie wykupiły obligacji na rekordowe 194,8 mln zł

  08 stycznia 2018
  Nominał niespłaconych w 2017 r. papierów korporacyjnych na Catalyst, mimo osiągnięcia najwyższego poziomu w historii, wyniósł relatywnie niskie 2,1 proc. wygasającego w tym czasie zadłużenia. To wciąż o ponad połowę mniej od długookresowej średniej dla warszawskiego rynku. Wśród małych emisji poprawa przebiega na tyle wolno, że nadal nie wraca co piąta złotówka.
  czytaj więcej
 • Action przedstawił zaktualizowane propozycje układowe

  11 grudnia 2017
  Spółka proponuje spłatę co najmniej 40 proc. należności głównych w 20 kwartalnych ratach i konwersję części należności na akcje spółki.
  czytaj więcej
 • Action krytyczny wobec propozycji układowych obligatariuszy

  29 listopada 2017
  Zdaniem spółki przedstawione przez pełnomocnika obligatariuszy propozycje układowe preferują właścicieli papierów dłużnych względem pozostałych wierzycieli. Zamiana części długu na akcje, ze względu na niską cenę, miałaby natomiast pokrzywdzić akcjonariuszy i część pozostałych wierzycieli.
  czytaj więcej
 • Indeks Default Rate: Obligacyjne problemy łatwiej przewidzieć

  05 października 2017
  Przez ostatni rok notowane na Catalyst firmy nie wykupiły obligacji za 143,7 mln zł, czyli 1,9 proc. wygasającego w tym czasie zadłużenia. Pomimo lipcowego rekordowego defaultu, warszawski rynek korporacyjnego długu pozostaje w dobrej kondycji względem poprzednich lat. Statystyka pozostaje jednak nieubłagana dla najmniejszych emisji.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Fundusze

Emisje