poniedziałek, 19 sierpnia 2019

Newsroom

Ghelamco rozważa emisję obligacji

msd | 24 stycznia 2019
Potencjalna emisja dewelopera warta byłaby do 57,8 mln zł i zostałaby przeprowadzona w trybie oferty niepublicznej.

Maksymalna wartość oferty, którą „rozważa” Ghelamco, wynika z limitu dostępnego w ramach V programu emisji o wartości 400 mln zł. Dotychczas, od uruchomienia programu w grudniu 2016 r., w jego ramach deweloper uplasował pięć serii obligacji o łącznej wartości 342,1 mln zł. Ostatnią z nich zamknięto w czerwcu ubiegłego roku (WIBOR 6M plus 3,65 pkt proc. marży na trzy lata), a wartość pozyskanych środków wyniosła niespełna 9,1 mln zł.

Warunki potencjalnej emisji nie zostały upublicznione. 

Ostateczna decyzja dotycząca warunków emisji obligacji zostanie podjęta przed rozpoczęciem oferty, na etapie podejmowania uchwały emisyjnej przez zarząd spółki – informuje Ghelamco.

V program emisji, w ramach którego deweloper może uplasować papiery serii PJ, umożliwia spółce oferty prywatne lub publiczne, ale bez prospektu, przeznaczone dla inwestorów składających zapisy o równowartości co najmniej 100 tys. euro.

Tymczasem Ghelamco ma też dwa kolejne programy emisji obligacji – VI dla inwestorów detalicznych oraz VII dla nabywców instytucjonalnych. Wartość obu wynosi po 400 mln zł.

Prospekt dla VI programu emisji publicznych, które mogą być kierowane do indywidualnych inwestorów, został zatwierdzony przez KNF 9 sierpnia ubiegłego roku. Do połowy października deweloper miał wyjść na rynek z pierwszą ofertą publiczną w ramach tego programu, lecz do dziś się nie zdecydował na ten krok.

Na Catalyst notowanych jest 18 serii obligacji Ghelamco z terminami spłaty od maja 2019 r. do marca 2022 r. Ogółem w maju i czerwcu tego roku deweloper musi wykupić cztery serie długu wartego łącznie 131,8 mln zł. Później jeszcze w listopadzie czeka go wykup papierów na 50 mln zł.

Wiele z notowanych na GPW emisji Ghelamco pochodzi właśnie z kierowanych do indywidualnych inwestorów ofert publicznych. Większość obligacji dewelopera wyceniana jest powyżej nominału, co w przypadku najkrótszy serii oznacza 3,8-4,1 proc. rentowności brutto. Najdłuższe papiery oferują zaś w większość 5,3-5,6 proc. dochodu.

Więcej wiadomości o Ghelamco Invest Sp. z o.o.

Więcej wiadomości kategorii Emisje

Emisje