poniedziałek, 15 kwietnia 2024

Newsroom

Ghelamco zaoferuje obligacje w dniach 6-8 listopada

msd | 02 listopada 2023
Po udanej prospektowej emisji, w której drugiego dnia osiągnięto komplet zapisów, deweloper zdecydował się na jeszcze jedną ofertę, ponownie proponując WIBOR 6M plus 5 pkt proc. marży.

Oferta kolejnych zielonych papierów Ghelamco Invest to w zasadzie kontynuacja poprzedniej emisji na 75 mln zł, która – mimo skrócenia okresu subskrypcji – przyciągnęła zapisy na obligacje o wartości nominalnej 133 mln zł. Spółka zdecydowała się więc podjąć próbę zagospodarowania niewykorzystanego poprzednim razem popytu poprzez wyjście do inwestorów z trzydniową ofertą o wartości 50 mln zł. Za wyjątkiem nieco innej ceny emisyjnej, Ghelamco proponuje te same warunki, ponieważ obie serie zostaną ze sobą zasymilowane.

Oferowane przez dewelopera papiery mają więc czteroletni okres spłaty i są oprocentowane na WIBOR 6M plus 5 pkt proc. marży przy zabezpieczeniu poręczeniem cypryjskiego Granbero Holdings, które konsoliduje polskie aktywa grupy Ghelamco. 

Sama emisja ruszy w najbliższy poniedziałek i potrwa do środy. Pierwszego dnia obligacje obejmowane będą po cenie emisyjnej wynoszącej 97,9 zł (97,9 proc. nominału), która w dwóch kolejnych dniach wzrośnie odpowiednio do 97,92 zł oraz 97,95 zł. Podobnie jak poprzednio, zapisy w BM PKO BP przyjmowane będą od około 50 tys. zł (513 obligacji), a w Michael/Ström DM i Noble Securities próg wejścia wyniesie 100 zł (jedna obligacja). 

Przydział długu przewidziano na 9 listopada, natomiast dzień jego emisji (wspólnie z poprzednią serią) nastąpić ma 17 listopada. Jeszcze przed końcem miesiąca papiery powinny zostać wprowadzone do obrotu.

Dla Ghelamco Invest będzie to druga publiczna oferta na podstawie prospektu pozwalającego spółce pozyskać do 250 mln zł. 

Aktualnie na Catalyst notowanych jest dziewięć serii obligacji Ghelamco z terminami spłaty w latach 2024-2027.

Naszym zdaniem

Rezultaty oferty z poprzedniego tygodnia wydają się być najlepszą recenzją propozycji, jaką Ghelamco ponownie składa inwestorom. Rynek docenił powrót dewelopera z detalicznymi obligacjami po ponad trzyletniej przerwie i nie ma powodów, by wątpić w powodzenie dogrywkowej emisji. Być może z kolejnymi ofertami, jak portfele inwestorów na nowo nasycą się długiem Ghelamco, rozważania nad proponowanymi warunkami staną się bardziej zasadne. 

Póki co, dzięki dyskoncie zaszytemu w cenie emisyjnej spółka ponownie oferuje niemałą premię względem krótszych serii GHE0226 i GHE0327, których notowania znajdują się w pobliżu nominału (w czwartek po południu papiery wyceniane były kolejno na 99,65 i 100,00 proc.)

Więcej wiadomości o Ghelamco Invest Sp. z o.o.

Więcej wiadomości kategorii Emisje