piątek, 22 listopada 2024

Newsroom

Ghelamco zapowiada kolejną publiczną emisję obligacji

ems | 5 lipca 2016
Wciąż trwają zapisy w ramach publicznej emisji obligacji PPH przeprowadzanej przez Ghelamco, a deweloper już zapowiada uruchomienie kolejnej.

Na razie wiadomo, że seria PPI będzie miała wartość 50 mln zł (wartość trwającej emisji to 30 mln zł). Pozostałe warunki nie powinny ulec zmianie względem czterech publicznych emisji obligacji, które Ghelamco przerowadziło w tym roku – najprawdopodobniej będą to więc papiery czteroletnie oprocentowane na 4 pkt proc. ponad WIBOR 6M. Zmianie może natomiast ulec zestaw oferujących. Serię PPH plasowało konsorcjum grup Pekao, Alior Banku i mBanku. Z naszych informacji wynika natomiast, że oferowaniem kolejnej serii zajmie się w pojedynkę DM PKO BP.

Trwająca jeszcze emisja serii PPH rozpoczęła się 22 czerwca (zapisy trwają do dziś) – dwa dni po ogłoszeniu zamiaru przeprowadzenia publicznej emisji przez Ghelamco, dlatego należy zakładać, że również w przypadku awizowanej emisji obligacji serii PPI zapisy będą przyjmowane jeszcze w tym tygodniu. Jest to o tyle istotna informacja, że konstrukcja emisji przewiduje możliwość skrócenia zapisów, jeśli ich wartość przekroczy wartość oferty. Nie można z góry niczego przesądzać, ale jak dotąd wszystkie tegoroczne (i nie tylko) publiczne emisje obligacji firmowane przez DM PKO BP kończyły się skróceniem zapisów lub – gdy nie było to możliwe – ich znaczącą redukcją.

W obrocie na Catalyst znajduje się w sumie 19 serii obligacji dewelopera z terminami spłaty od lipca i sierpnia tego roku (odpowiednio 20 i 9,2 mln zł) do marca 2020 r.

Naszym zdaniem

Choć seria PPI będzie już piątą publiczną emisją obligacji przeprowadzoną przez Ghelamco w tym roku, wróżymy jej większe powodzenie niż serii drugiej, trzeciej i czwartej. Wszystkie one były bowiem oferowane przez inne zestawy biur maklerskich, a tylko pierwszą tegoroczną emisję plasował DM PKO BP. Od tej emisji - zakończonej na drugi dzień po rozpoczęciu przyjmowania zapisów - minęły cztery miesiące, co jest odpowiednio długim okresem na zebranie kapitału przez tych samych lub kolejnych inwestorów, oczywiście z sektora private banking, bo to wciąż zamożni inwestorzy decydują o powodzeniu publicznych emisji obligacji, co widać po  średniej wielkości składanych zapisów.

Niewielkie pakiety obligacji Ghelamco z wcześniejszych emisji publicznych można kupić na Catalyst taniej niż w kolejnej ofercie publicznej (zakładając, że oprocentowanie zostanie utrzymane), co owocuje zarówno wyższą rentownością jak i krótszym okresem do wykupu. Jednak płynność starszych serii jest ograniczona, co jest zresztą naturalną reakcją - niewielu znajdzie się inwestorów skłonnych do sprzedaży obligacji Ghelamco poniżej ceny zakupu, bez wyraźnego powodu po stronie emitenta. Sytuacja bilansu Ghelamco nie budzi bowiem zastrzeżeń, a perspektywa sprzedaży kompleksu Warsaw Spire może tylko zmniejszyć poziom zadłużenia.

Więcej wiadomości o Ghelamco Invest Sp. z o.o.

Więcej wiadomości kategorii Emisje