czwartek, 02 maja 2024

Newsroom

Giełda przejmie fixing WIBOR od ACI Polska

ems | 03 listopada 2016
Dnia, od którego stawki WIBOR będą wyliczane i publikowane przez Giełdę nie podano, ale ma się to stać w przyszłym roku. Od 2018 r. organizację fixingu musi wziąć na siebie podmiot nadzorowany przez KNF.

ACI Polska nie spełnia i nie chce, bądź nie może, spełnić tego warunku, dlatego Stowarzyszenie zdecydowało się przekazać organizację fixingu WIBOR Giełdzie. Giełda zawarła już w tej sprawie porozumienia z 11 bankami, które do tej pory uczestniczyły w fixingu, całość odbywa się także w porozumieniu z NBP i KNF.

Co przy tym istotne, banki – tak jak obecnie – będą zobowiązane do zawierania transakcji po stawkach WIBOR i WIBID, które zgłosiły do fixingu, przez 15 minut po ogłoszeniu jego wyników. To rozwiązanie – co podkreślono na czwartkowej konferencji prasowej – unikalne w skali światowej. Zapobiega ono pokusie manipulacji stawkami. Co ciekawe, to właśnie udowodnione przypadki manipulacji przez banki stopami EURIBOR i LIBOR stoją za zmianą regulacji unijnych dotyczących organizacji fixingu i oddania go instytucjom nadzorowanym. Od 2014 r. fixingi EURIBOR i LIBOR organizuje giełda ICE (Intercontinental Exchange – amerykańska sieć 23 giełd i pięciu głównych tzw. clearing houses), lecz – co interesujące – uczestnicy tych fixingów nadal nie muszą dokonywać transakcji według zgłoszonych przez siebie ofert.

- Utrzymamy transakcyjność stawek WIBOR – zadeklarowała Małgorzata Zaleska, prezes GPW obecna na czwartkowej konferencji, odpowiadając na pytanie Obligacje.pl.

Giełda nie planuje natomiast organizacji fixingu kontraktów na stopę procentową (FRA i IRS). Ze względu na zbyt małą liczbę uczestników ACI Polska także nie prowadzi fixingu tych instrumentów, choć są one coraz bardziej popularne, a wkrótce – po wejściu kredytów na stałą stopę procentową – zainteresowanie nimi może dodatkowo wzrosnąć.

Giełda ma nadzieję, że dzięki organizacji fixingu WIBOR skłoni banki do bliższej współpracy, co miałoby oznaczać rozruszanie kontraktów na WIBOR oraz handlu na Catalyst.

Według szacunków przedstawionych przez Giełdę w czwartek, wartość umów kredytowych opartych o stawki WIBOR sięga obecnie 800 mld zł, zaś wartość transakcji związanych z WIBOR to ok. 6 bln złotych.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst