czwartek, 28 listopada 2024

Newsroom

GPW Benchmark ma zgodę na administrowanie wskaźnikami referencyjnymi

msd | 17 grudnia 2020
Kontrolowana przez GPW spółka otrzymała od KNF zezwolenie na prowadzenie działalności administratora wskaźników referencyjnych stopy procentowej, w tym wskaźnika WIBOR.

Wyczekiwana od dawna, ale i spodziewana na grudzień, decyzja nadzorcy kończy proces dostosowania WIBOR-u do unijnego rozporządzenia, co pozwoli zachować ciągłość stosowania tej stawki w umowach i instrumentach finansowych. Nie zamyka to jednak możliwości opracowywania przez GPW Benchmark innych wskaźników stóp procentowych.

- Uzyskanie zezwolenia na pełnienie funkcji administratora wskaźników referencyjnych stopy procentowej, w tym kluczowego wskaźnika referencyjnego, jakim jest WIBOR, wieńczy fazę dostosowania stawek referencyjnych do wymogów rozporządzenia BMR. Otwiera to jednocześnie kolejny etap, który wiąże się z rolą licencjonowanego administratora - przeglądów metody - tak, by zapewnić wiarygodność i adekwatność wskaźników referencyjnych oraz móc dostarczać nowe wskaźniki budowane zgodnie ze światowymi trendami – powiedział Zbigniew Minda, prezes GPW Benchmark, cytowany w komunikacie.

Dotychczas, jeszcze przed uzyskaniem zgody KNF, spółka GPW Benchmark opracowywała wskaźnik referencyjny WIBOR przy wykorzystaniu przepisów przejściowych rozporządzenia BMR. Niemniej, wydanie zgody nadzorcy oczekiwane było właśnie na grudzień.

Już teraz, obok WIBID-u i WIBOR-u, GPW Benchmark kalkuluje alternatywne indeksy stóp procentowych, w tym Warszawski Indeks Rynku Finansowego, z symulacją którego zapoznać się można na stronie spółki.

- Jako administrator wskaźnika kluczowego, GPW Benchmark czuje się zobowiązana do realizowania działań zmierzających do dostarczania wskaźników, które mogą być wykorzystywane jako wskaźniki alternatywne przez podmioty regulowane, co zwiększy bezpieczeństwo systemu finansowego. Dzięki danym transakcyjnym przekazywanym przez uczestników fixingu i niektóre podmioty nie pełniące tej funkcji, udało się nam opracować koncepcję wskaźników referencyjnych typu risk free rate (stawek wolnych od ryzyka), których dostarczanie planujemy na 2021 rok – zapowiada Aleksandra Bluj.

Alternatywny wskaźnik referencyjny przygotował także Instytut Rynku Finansowego. Według zapewnień, kalkulowany przez niego Wskaźnik Kosztu Finansowania (WKF) ma być w pełni transakcyjną stawką, kwotowaną przez 18 banków spółdzielczych. 

Na 34,6 mld zł obligacji korporacyjnych, które notowane są na Catalyst, aż 33,8 mld zł ma zmienny kupon, oparty o stawkę WIBOR.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst