sobota, 23 marca 2019

Newsroom

Hoist w grze o aktywa GetBacku

msd | 25 października 2018
Szwedzka firma windykacyjna, obecna na 11 rynkach, w tym polskim, przyznała, że zamierza złożyć wiążącą ofertę na aktywa GetBacku.

Informację o złożeniu oferty na majątek znajdującego się w restrukturyzacji windykatora Hoist Finance podało w sprawozdaniu finansowym za III kwartał. Bliższych informacji jednak na razie nie ujawniono.

Hoist Finance to szwedzka firma windykacyjna, która oprócz macierzystego rynku działa też w 10 innych krajach Europy. W Polsce Hoist obecny jest od 2014 r. Na nasz rynek firma weszła przejmując spółkę z grupy Navi, także obecnej niegdyś na Catalyst.

Na koniec września aktywa całej grupy Hoist sięgały 27,65 mld SEK (2,66 mld EUR), a po trzech kwartałach jej zysk netto wynosił (40,9 mln EUR). 

Trzy tygodnie temu GetBack ogłosił, że jego aktywami zainteresowanych jest trzech inwestorów. Sprzedaż posiadanych wierzytelności plus ewentualnie także platformy windykacyjnej pozwoliłoby szybciej spieniężyć posiadany majątek. W ten sposób możliwe do uzyskania pieniądze trafiłyby do wierzycieli szybciej (prawdopodobnie w 2019 r.) niż przy realizacji ośmioletniego układu.

GetBack jest zobowiązany przygotować do 6 listopada wariantową propozycję układową, która zakładać będzie dwa scenariusze: sprzedaż majątku oraz dalsze działanie w niezmienionej formule.

GetBack, jak wynika z dotychczasowych informacji przekazywanych przez przedstawicieli spółki, chce sprzedać wierzytelności znajdujące się w tych funduszach, w których posiada 100 proc. certyfikatów inwestycyjnych. Operacje zagraniczne windykator zamierza sprzedać osobno, z czego uzyska jednak relatywnie niewielkie sumy. Po wyprzedaży majątku i przekazaniu pozyskanych środków wierzycielom spółka wciąż mogłaby funkcjonować, ale już tylko jako wehikuł z roszczeniami wobec innych podmiotów, w tym wobec Altus TFI i Trigon TFI.

Więcej wiadomości o GetBack S.A.

Więcej wiadomości kategorii Purgatorium

Emisje