wtorek, 18 stycznia 2022

Newsroom

Inwestycyjno-spekulacyjne ratingi GTC i jego obligacji

msd | 08 czerwca 2021
Agencja Fitch nadała deweloperowi rating korporacyjny na poziomie BBB- z perspektywą stabilną. Lecz Moody’s ocenił GTC na Ba1 z perspektywą pozytywną.

Oceny nadane deweloperowi i jego potencjalnym zielonym euroobligacjom na 0,5 mld euro dzieli tylko jedno oczko (Ba1 w Moody’s to jak BB+ od Fitch oraz S&P). Linia podziału przebiega jednak w miejscu, gdzie kończą się oceny spekulacyjne, a zaczynają inwestycyjne. Otrzymane przez GTC BBB- od Fitch jest bowiem właśnie najniższą możliwą do uzyskania oceną inwestycyjną.

- Jesteśmy niezmiernie zadowoleni z uzyskania ratingów od agencji Fitch i Moody's, które potwierdzają solidny profil działalności spółki i zapewniają grupie większą elastyczność w umacnianiu pozycji na rynku nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej. Wierzymy, że rating na poziomie inwestycyjnym przyznany przez agencję Fitch potwierdza nasze dotychczasowe osiągnięcia operacyjne oraz jakość długoterminowych przepływów pieniężnych, jak również świadczy o naszym zaangażowaniu w utrzymywanie najwyższej jakości sytuacji bilansowej – powiedział Ariel Ferstman, członek zarządu odpowiedzialny za finanse GTC, cytowany w komunikacie.

Przyznane GTC ratingi są także warunkowymi ocenami dla emisji stałokuponowych euroobligacji z terminem wykupu w 2026 r. Plasowane przez spółkę zależną dewelopera papiery mają być kolejnym etapem przejścia z zabezpieczonego finansowania na niezabezpieczone obligacje.

W ostatnich miesiącach inna spółka zależna GTC pozyskała na rynku węgierskim równowartość około 163 mln euro (59,4 mld HUF) z dwóch emisji zielonych obligacji. Przed uplasowaniem pierwszej z nich GTC oraz jego spółka zależna otrzymały rating BBB- z perspektywą stabilną od agencji Scope Ratings, która skupia swoją działalność na rynku europejskim.

Na warszawskiej GPW notowane są dwie serie starszych obligacji dewelopera – GTC0422 o wartości 9,4 mln euro, a także GTC1123 na 220 mln zł. Do żadnych transakcji nimi jednak nie dochodzi.

Więcej wiadomości o Globe Trade Centre S.A.

Więcej wiadomości kategorii Ratingi