środa, 22 maja 2019

Newsroom

Jedna z ofert Ghelamco wyczerpana już pierwszego dnia

msd | 08 marca 2019
Popyt na plasowane w publicznej emisji obligacje dewelopera o wartości 35 mln zł przekroczył wartość oferty już w czwartek. Wciąż trwa druga emisja publiczna długu Ghelamco, prowadzona przez konsorcjum mniejszych domów maklerskich.

Do wyczerpania oferty doszło w przypadku emisji dystrybuowanej przez DM PKO BP z zapisami od 216 tys. zł (2160 obligacji). W związku z wysokim popytem termin składania zleceń nabycia został skrócony do piątku (dziś). Zapisy składane w czwartek i piątek zostaną proporcjonalnie zredukowane.

Wciąż natomiast trwa warta 25 mln zł publiczna oferta obligacji Ghelamco, którą dystrybuują Michael/Ström DM, Noble Securities oraz DM BOŚ. W tym przypadku zapisy przyjmowane są jednak od jednej obligacji (ich nominał to 100 zł). Oferta potrwa do 21 marca lub do wyczerpania. 

Obie uruchomione w czwartek emisje Ghelamco, poza minimalnym poziomem zapisu i miejscem ewentualnego zakupu, mają identyczne warunki. Są to więc trzyletnie papiery oprocentowane na WIBOR 6M plus 4,25 pkt proc. marży. Zabezpieczeniem długu jest poręczenie udzielone przez Granbero Holdings, cypryjską spółkę, która konsoliduje polski biznes w grupie belgijskiego dewelopera.

Na Catalyst notowanych jest 18 serii obligacji Ghelamco z terminami spłaty do marca 2022 r. W zdecydowanej większości przypadków dług dewelopera notowany jest powyżej nominału. Aktualnie rentowność zakupu najdłuższej serii – wygasającej za trzy lata GHE0322 – to 5,83 proc. brutto. 

W maju i czerwcu Ghelamco musi wykupić cztery serie obligacji o łącznej wartości 127,6 mln zł. W listopadzie natomiast spółkę czeka jeszcze spłata papierów na 47,9 mln zł.

W ostatnich dniach deweloper zapowiedział jeszcze jedną emisję (50 mln zł), tym razem skierowaną jednak do inwestorów instytucjonalnych. Poprzednią ofertę wśród nich Ghelamco uplasowało w lutym oferując WIBOR 6M plus 4,5 pkt proc. marży, ale i cenie emisyjnej ustalonej z dyskontem. Efektywna marża to więc bliżej 4,9 pkt proc. Po stronie emitenta znacznie niższe były jednak koszty emisji niż w przypadku ofert publicznych. 

Więcej wiadomości o Ghelamco Invest Sp. z o.o.

Więcej wiadomości kategorii Emisje

Emisje