piątek, 26 kwietnia 2024

Newsroom

KNF nałożyła na GetBack 100 tys. zł kary

msd | 04 grudnia 2020
Według nadzorcy, windykacyjna spółka naruszyła prawo w latach 2017-2018 poprzez powołanie członków rady nadzorczej, którzy nie spełniali warunków niezależności.

Komisja Nadzoru Finansowego uznała, że GetBack naruszył ustawę o biegłych rewidentach, ponieważ dwoje członków rady nadzorczej spółki nie spełniało warunku niezależności. Pierwsza z wymienionych osób to Kenneth Maynard, przewodniczący komitetu audytu, który „utrzymywał istotne stosunku gospodarcze ze spółką przez swoją spółkę zależną”, druga – Alicja Kornasiewicz, była polityk i prezes Banku Pekao, która miała otrzymywać „dodatkowe wynagrodzenie znacznej wysokości od podmiotu zależnego od spółki”.

Sprawa wątpliwej niezależności Kennetha Maynarda wypłynęła na jaw jeszcze w pierwszej połowie 2018 r., niedługo po tym jak został on oddelegowany z rady nadzorczej do czasowego pełnienia obowiązków prezesa, w zamian za odwołanego Konrada K. W roli p.o. prezesa wytrwał jednak krócej niż miesiąc, ponieważ złożył rezygnację.

W październiku do sądu został skierowany pierwszy akt oskarżenia w aferze GetBacku, która wybuchła w kwietniu 2018 r. Wśród osób, które zasiądą na ławie oskarżonych jest Konrad K., były prezes windykacyjnej spółki, a także menedżerowie Idea Banku, który uczestniczył w dystrybucji obligacji GetBacku.

W lutym tego roku uprawomocniło się postanowienie sądu o układzie GetBacku, który zakłada, że do obligatariuszy wartych około 2,7 mld zł papierów wróci 25 proc. kapitału w ratach rozłożonych na osiem lat. Zgodnie z warunkami układu, pierwsze pieniądze na konta inwestorów trafić mają we wrześniu 2021 r., lecz sam GetBack zapowiadał przyspieszenie wypłat, tak by pierwsze dwie, trzy raty trafiły do obligatariuszy jeszcze w 2020 r. Czasu zostało więc niewiele, a pytania o tegoroczne płatności spółka zbywa. 

Więcej wiadomości o Capitea S.A. (d. GetBack S.A.)

Więcej wiadomości kategorii Prawo