piątek, 27 stycznia 2023

Newsroom

KNF odsyła obligatariuszy GetBacku do prokuratury ws. misselingu

msd | 17 maja 2018
Zdaniem Komisji Nadzoru Finansowego inwestorzy, którzy zostali wprowadzeni w błąd podczas procesu oferowania obligacji GetBacku, w tym co do ich ryzyka, powinni składać do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Nadzór przyznaje, że docierają do niego skargi inwestorów na nierzetelnych pośredników, którzy uczestniczyli w procesie sprzedaży obligacji GetBacku. Mieli oni nie uwzględniać „indywidualnej sytuacji klientów, ich wiedzy i doświadczenia na rynku finansowym”. 

Inwestorzy, posiadający depozyty, którym zaoferowano nabycie obligacji powinni być poinformowani o charakterze i konstrukcji obligacji jako instrumentu nie stanowiącego lokaty bankowej i nie objętego żadnym systemem gwarantowania świadczeń. Z niektórych skarg i załączonych do nich wydruków mailowych wynika, że inwestorzy mogli zostać wprowadzeni w błąd co do natury instrumentu finansowego, jakim są obligacje oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w te papiery wartościowe – poinformowano w komunikacie KNF.

Komisja przypomina też, że wprowadzanie w błąd w celu osiągnięcia korzyści majątkowej może stanowić przestępstwo określone w art. 286 par 1 kodeksu karnego. Zgodnie z jego treścią takie działanie może podlegać karze pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do ośmiu lat.

Nadzór zwraca uwagę, że w razie składania zawiadomienia odpowiednią miejscowo prokuraturą jest ta, w której okręgu mogło dojść do popełnienia przestępstwa.

Więcej wiadomości o Capitea S.A. (d. GetBack S.A.)

Więcej wiadomości kategorii Purgatorium