wtorek, 26 maja 2020

Newsroom

Kolejne zatrzymania w aferze GetBacku

msd | 21 listopada 2019
CBA zatrzymało trzech byłych menedżerów z GetBacku i dawnego Trigon TFI. Sprawa dotyczy głośnej umowy ramowej z 2017 r. na 49 mln zł.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali byłego wiceprezesa zarządu GetBacku oraz byłego wiceprezesa i prokurenta „jednego z Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych”. Dalsza część komunikatu nie pozostawia jednak wątpliwości, że chodzi o byłych menedżerów Trigon TFI, obecnie działającego pod nazwą Lartiq TFI, któremu Komisja Nadzoru Finansowego niedawno cofnęła licencję.

Ustalenia śledczych Biura wskazują, że zatrzymane osoby w sierpniu 2017 r. reprezentując Trigon TFI S.A. zawarły umowę ramową z GetBack S.A. W jej wyniku zobowiązano się powierzyć spółce GetBack na wyłączność obsługę portfeli wierzytelności nowo utworzonych funduszy sekurytyzacyjnych zarządzanych przez to towarzystwo. Nowe fundusze nigdy nie powstały, a w wyniku podpisania umowy ramowej GetBack S.A. poniósł co najmniej 49 mln zł straty – podało Centralne Biuro Śledcze.

O wartej umowie ramowej z Trigonem było głośno już w ubiegłym roku, gdy GetBack wraz z Trigonem przerzucały się wzajemnymi oskarżeniami. Na wartą 49 mln zł umowę zarząd windykatora dokonał pełnego odpisu jeszcze w sprawozdaniu za 2017 r.

Zatrzymani zostaną przewiezieni do Prokuratury Regionalnej w Warszawie, gdzie mają usłyszeć zarzuty.

Do tej pory w różnych wątkach sprawy GetBacku postawiono zarzuty 56 osobom. 

Więcej wiadomości o GetBack S.A.

Więcej wiadomości kategorii Prawo

 • GPW przymknie oko na publikację sprawozdań po terminie

  22 kwietnia 2020
  Spółki z alternatywnego systemu obrotu NewConnect i Catalyst dostały dodatkowe dwa miesiące na publikację sprawozdań rocznych za 2019 r. Te pierwsze będą też miały dodatkowe 45 dni na przekazanie raportów za I kwartał tego roku.
  czytaj więcej
 • Zdalne zgromadzenia obligatariuszy już możliwe

  20 kwietnia 2020
  W życie weszła zmiana w ustawie o obligacjach, która zakłada, że udział w zgromadzeniach obligatariuszy jest możliwy przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, o ile tylko warunki emisji wyraźnie tego nie zakazują.
  czytaj więcej
 • Najbliższe sprawozdania finansowe nawet o dwa miesiące później

  09 kwietnia 2020
  Spółki giełdowe dostały dodatkowe dwa miesiące na przygotowanie raportów za 2019 r. oraz I kwartał 2020 r. Nie dotyczy to jednak podmiotów z NewConnect i większości spółek notowanych tylko na rynku obligacji Catalyst.
  czytaj więcej
 • Nadchodzą zdalne zgromadzenia obligatariuszy

  08 kwietnia 2020
  W ustawie o obligacjach znajdzie się doprecyzowanie mówiące o możliwości uczestnictwa w zgromadzeniu obligatariuszy przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej. Zmiany mogą też objąć warunki sprawozdań załączanych do propozycji nabycia obligacji, wynika z projektu ustawy uzupełniającej tzw. tarczę antykryzysową.
  czytaj więcej

Emisje