środa, 19 września 2018

Newsroom

Kolejny zatrzymany w aferze GetBacku

ems | 11 lipca 2018
Tym razem nie jest to osoba ze spółki, lecz mężczyzna, który powołując się na wpływy w służbach specjalnych miał doprowadzić do przeszukania w siedzibie głównego akcjonariusza GetBacku.

Celem miało być także rozpowszechnianie przez media informacji kompromitujących większościowego akcjonariusza GetBack. Jest nim wprawdzie spółka zarejestrowana w Luksemburgu, w której udziały posiada m.in. Konrad K., ale z kolei jej głównym akcjonariuszem jest fundusz inwestycyjny Abris Capital i prawdopodobnie taki cel miał przyświecać działaniom opisanym w komunikacie prokuratury.

Dowiadujemy się z niego, że mężczyźnie (tym razem nie podano jego imienia, ani pierwszej litery nazwiska, według PAP jest to Radosław K.) postawiono zarzut płatnej protekcji. Swoje usługi wycenił na minimum 3 mln zł w gotówce, a władze GetBack podpisały pozorną umowę o świadczeniu usług na kwotę 4,3 mln zł (jeśli była to faktura VAT, kwota wynagrodzenia netto wynosiła 3,5 mln zł – red.). Według PAP umowę pozorną zawarto z Kingą M-P., której wcześniej postawiono zarzuty i zdecydowano o jej zatrzymaniu w areszcie.

Podejrzanemu zarzucono również sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa wyrządzenia spółce GetBack znacznej szkody majątkowej w wysokości ponad 1 mln zł.

W przypadku udowodnienia zarzutów mężczyźnie grozi do 10 lat więzienia. Na razie nie podjęto decyzji w sprawie środka zapobiegawczego wobec mężczyzny.

Łącznie w toku śledztwa zatrzymano dotąd dziesięć osób, w tym cztery osoby z zarządu spółki. Osiem z nich zatrzymano w areszcie.

Więcej wiadomości o GetBack S.A.

Więcej wiadomości kategorii Prawo

 • KNF proponuje zwiększenie nominału prywatnych obligacji do 400 tys. zł

  17 września 2018
  Wartość nominalna obligacji oferowanych inwestorom indywidualnym w ramach ofert prywatnych nie mogłaby być niższa niż 400 tys. zł – taki postulat do rozważenia przez zespół roboczy ds. przeglądu regulacji rynku obligacji korporacyjnych przedstawiła Komisja Nadzoru Finansowego.
  czytaj więcej
 • Kontrowersyjny obowiązek rejestracji niepublicznych obligacji w KDPW

  07 września 2018
  Obligatoryjna dematerializacja obligacji i ich ewidencja w KDPW może przynieść więcej szkód niż korzyści – uważa część ekspertów, z którymi rozmawialiśmy. Podkreślają też, że zmiana wprowadzana jest niemal wyłącznie z myślą o inwestorach detalicznych, będących mniejszością na rynku obligacji korporacyjnych.
  czytaj więcej
 • Nie wszyscy zatrzymani ws. GetBacku trafili do aresztu

  10 lipca 2018
  Ośmiu z dziewięciu podejrzanych znajduje się w areszcie, a wobec jednej osoby zastosowano poręczenie 1 mln zł, zakaz opuszczania kraju oraz dozór policyjny połączony z obowiązkiem stawiennictwa trzy razy w tygodniu na komendzie policji.
  czytaj więcej
 • Biegli rewidenci PCZ z zarzutami

  04 lipca 2018
  Jan M. oraz Zofia Sz., którzy badali sprawozdania finansowe wrocławskiej spółki, usłyszeli zarzuty sporządzania opinii niezgodnych ze stanem faktycznym – wynika z naszych informacji. Postępowanie upadłościowe PCZ trwa, a syndyk próbuje odzyskać majątek wyprowadzony ze spółki.
  czytaj więcej

Emisje