czwartek, 25 kwietnia 2024

Newsroom

Koncerny energetyczne zapłacą podatek od nadzwyczajnych zysków

msd | 26 września 2022
Na spółki skarbu państwa i prywatne przedsiębiorstwa może zostać nałożony podatek, który miałby zapewnić 13,5 mld zł wpływów do budżetu na walkę ze skutkami rosnących cen energii.

Prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu rząd zajmie się propozycją tzw. windfall tax, czyli podatku od zysków nadzwyczajnych. 

„Już wczoraj skierowałem do premiera Morawieckiego  rozwiązanie dot. opodatkowania nadzwyczajnych zysków spółek skarbu państwa i przedsiębiorstw prywatnych. Szacowany wpływ do budżetu to 13,5 mld zł, które przeznaczymy na łagodzenie skutków wzrostu cen energii” – napisał w piątek wieczorem Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych.

W niedzielę na antenie TVP Info ujawnił natomiast, że stawka nowego podatku miałaby sięgnąć 50 proc., znacząco przekraczając 33 proc., o których mowa była we wcześniejszych propozycjach Komisji Europejskiej. 

Zgodnie z zapowiedziami, wpływy z nowego podatku miałyby sfinansować zamrożenie cen energii dla obiorców indywidualnych, rolników, odbiorców wrażliwych (przedszkola, szpitale, itp.), a także jednostek samorządu terytorialnego. 

W poniedziałek rano indeks WIG20 spadał nawet o 2,8 proc., a wśród najmocniej tracących akcji znajdowały się papiery JSW, Orlenu, PGE , PGNiG oraz KGHM. O godz. 9.30 indeks grupujący największe spółki odrobił jednak istotną cześć strat, notując spadek o 1,3 proc. 

Bez reakcji na zapowiedzi wicepremiera Sasina pozostaje natomiast notowany na Catalyst dług „narodowych czempionów”.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst