niedziela, 18 marca 2018

Newsroom

Koniec wiecznie rosnącego indeksu

ems | 02 stycznia 2018
mBank nie będzie już kalkulował i publikował indeksu mBank PCBI mierzącego koniunkturę na Catalyst. Zdecydowały względy prawne.

Polish Corporate Bond Index został zaprezentowany jesienią 2013 roku jako „intelektualny wkład mBanku w rozwój polskiego rynku obligacji korporacyjnych”. W skład indeksu wchodziło 30 najpłynniejszych serii obligacji, przy czym wielkość emisji nie mogła być niższa niż 10 mln zł, a zarazem wpływ na wartość indeksu przez jednego emitenta nie mogła być wyższa niż 100 mln zł. Skład indeksu mógł być zmieniany co miesiąc.

Indeks uwzględniał zarówno notowania obligacji wchodzących w jego skład jak i naliczane odsetki, które – w wypadku „wypłaty” „reinwestowano”. Z drugiej strony z indeksu wykluczano papiery, co do których istniało ryzyko defaultu. Taka konstrukcja sprawiała, że w istocie indeks był skazany na długoterminowy i w zasadzie stały wzrost. Przez pięć lat i trzy miesiące mBank PCBI wzrósł ze 100 pkt do 128,35 pkt. Ostatnim dniem publikacji wartości indeksu był 29 grudnia 2017 r.

- Od początku 2018 r. wchodzą w życie unijne przepisy nakładające nowe obowiązki na instytucje publikujące benchmarki. Chodzi o to samo rozporządzenie, które przesądziło o przeniesieniu kwotowań stawek WIBID i WIBOR z ACI Polska. O ile WIBOR jest indeksem krytycznie istotnym i będzie nadal obliczany pod auspicjami GPW, o tyle w przypadku mBank PCBI koszty logistyczne i ryzyka prawne nie usprawiedliwiały kontynuacji obliczeń – powiedział nam Łukasz Gula z mBanku.

Na stronie Obligacje.pl historyczne wartości indeksu będą dostępne jeszcze przez kilka miesięcy.

Więcej wiadomości o mBank S.A.

 • mBank miał 1,09 mld zł skonsolidowanego zysku netto

  08 lutego 2018
  Pomimo rekordowych dochodów wynik netto bankowej grupy spadł o 10,5 proc. r/r. W perspektywie dwóch lat mBank chce natomiast wrócić do około 1,3 mld zł zysku netto. Sytuacja kapitałowa banku pozostaje mocna, brak więc konieczności emisji obligacji podporządkowanych.
  czytaj więcej
 • mBank, Millennium i BGŻ BNP z wyższymi ratingami od Moody’s

  20 grudnia 2017
  Bank Millennium uzyskał ocenę inwestycyjną (Baa3/Prime-3), którą już wcześniej nadały mu inne agencje. Bank liczy na niższe koszty finansowania dzięki tej decyzji.
  czytaj więcej
 • Skonsolidowany zysk netto mBanku wzrósł o 26,3 proc. r/r

  26 października 2017
  W III kwartale bankowa grupa zanotowała 291,4 mln zł zysku netto, co zawdzięcza między innymi historycznie najwyższym przychodom podstawowym. Współczynniki kapitałowe, mimo spadku w ostatnich dwóch kwartałach, wciąż pozostawały wyraźnie powyżej wymaganych.
  czytaj więcej
 • Wysyp bankowych emisji

  20 października 2017
  Uplasowane właśnie obligacje Pekao i PKO BP, to tylko dwie z wielu emisji bankowego długu ostatnimi czasy. Od początku II półrocza giełdowe banki pozyskały co najmniej 8,6 mld zł z papierów dłużnych, w tym ponad 43 proc. to obligacje podporządkowane.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

Emisje