sobota, 23 lutego 2019

Newsroom

Kruk inwestuje w Rumunii

msd | 04 października 2018
Windykator podpisał umowę z rumuńskim Patria Bankiem na zakup portfela wierzytelności konsumenckich o wartości nominalnej 230 mln zł.

Wartość transakcji nie została ujawniona. W I półroczu średnie ceny wierzytelności na rynku rumuńskim Kruk szacował na 8 proc. nominału (wobec 15 proc. w Polsce), ale wcześniej w latach 2014-2017 był to raczej przedział od 11 do 17 proc. 

Serwisowaniem zakupionego portfela zajmie się Kruk Romania SRL.

W I półroczu Kruk zainwestował 407 mln zł, z czego w Rumunii tylko 28 mln zł. Rynek ten, zdaniem windykatora, był wówczas w chwilowym zastoju. Kruk po wynikach I półrocza informował jednak, że oczekuje ożywienia w Rumunii w II połowie roku. Teraz, jak przekonuje spółka, zaczyna się to sprawdzać.

- W drugiej połowie roku zauważamy istotne ożywienie w zakresie podaży portfeli wierzytelności na rynku rumuńskim. To oznacza, że sprzedaż wierzytelności była i pozostanie elementem efektywnego i nowoczesnego zarządzania finansami banków w Rumunii. Cieszymy się, że po spokojnym początku roku nasi partnerzy biznesowi wracają na rynek z kolejnymi transakcjami – powiedział Tomasz Ignaczak, dyrektor generalny Kruk Romania, cytowany w komunikacie prasowym.

Na rynku rumuńskim Kruk jest obecny do 2007 r., gdzie zatrudnia obecnie 650 osób. 

Z 604,9 mln zł przychodów osiągniętych przez grupę Kruk w I półroczu 304,3 mln zł pochodziło z tynku polskiego, a 233,5 mln zł z rumuńskiego. Na koniec czerwca wartość bilansowa wierzytelności posiadanych przez Kruka wynosiła 3,4 mld zł, z czego 1,65 mld zł przypadało na Polskę (48 proc.), a 0,96 mld zł na Rumunię (26 proc.). Trzecim największym rynkiem dla windykatora są zaś Włochy (0,59 mld zł; 17 proc.).

Na Catalyst notowanych jest 19 serii obligacji Kruka (w tym trzy w euro) z terminami wykupu od grudnia tego roku do czerwca 2022 r. Najdłuższe złotowe papiery zapadające w latach 2021-2022 wyceniane są w większości w okolicach 4,9 proc. rentowności brutto. 

Od kwietnia tego roku Kruk może prowadzić publiczne emisje obligacji na bazie kolejnego już prospektu zatwierdzonego przez KNF. Na razie w ramach wartego 500 mln zł programu windykator nie przeprowadził jednak jeszcze żadnej emisji i trudno oczekiwać by w obecnych warunkach rynkowych chciał to zrobić. Spółka nie ma problemu z finansowaniem inwestycji, a w lipcu zapowiedziała też przegląd opcji strategicznych. 

Więcej wiadomości o Kruk S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

 • RCI Leasing Polska debiutuje na Catalyst

  22 lutego 2019
  Spółka leasingowa, należąca do francuskiego RCI Banque, finansowego ramienia grupy Renault, wprowadziła do obrotu trzyletnie papiery, za które płaci WIBOR 6M plus 1,7 pkt proc. marży.
  czytaj więcej
 • Zacięta walka o Prime Car Management

  21 lutego 2019
  Dzień po pojawieniu się trzeciego chętnego na zakup spółki Hitachi Capital Polska ponownie podwyższyło oferowaną w wezwaniu cenę, tym razem z 18,05 zł do 22,25 zł za jedną akcję.
  czytaj więcej
 • Pekabex debiutuje na Catalyst

  03 października 2018
  Wytwórca konstrukcji prefabrykowanych wprowadził do obrotu czteroletnie niezabezpieczone obligacje, za które płaci 2,5 pkt proc. powyżej stopy WIBOR 6M.
  czytaj więcej
 • Sprawozdanie ZM Kania z poważnym zastrzeżeniem audytora

  03 października 2018
  Zdaniem biegłego spółka nieprawidłowo rozliczyła połączenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa wydzielonego ze Staropolskich Specjałów. Przy zastosowaniu innego rozliczenia kapitały własne Kani byłyby niższe o 243,3 mln zł, czyli ponad 72 proc. Spółka nie podziela jednak zdania audytora.
  czytaj więcej

Emisje