sobota, 01 kwietnia 2023

Newsroom

Kruk rozważa emisję euroobligacji

msd | 14 marca 2023
Spółka przyjęła program emisji o wartości do 350 mln euro i rozważa możliwość uplasowania w jego ramach pierwszych papierów dłużnych.

Kruk chce wyemitować niezabezpieczone i niepodporządkowane obligacje, a sama oferta zostałaby przeprowadzona na prawie szwedzkim.

- Skala naszej działalności i chęć dalszego wzrostu skłania nas do dalszej dywersyfikacji długu i sięgnięcia do nowych źródeł finansowania. Stąd dzisiejsza decyzja o otwarciu programu na potencjalne emisje obligacji zagranicznych w walucie euro pod prawem szwedzkim - powiedział Piotr Krupa, prezes Kruka, cytowany w komunikacie. – To ważny krok, który pozwoli na emisję długu w walucie, której coraz bardziej potrzebujemy.  Jesteśmy międzynarodową organizacją, z coraz mocniejszą pozycją rynkową we Włoszech i Hiszpanii. (…) Wierzę, że opublikowane kilka dni temu kolejne rekordowe wyniki Kruka oraz przyznane nam mocne na tle branży oceny ratingowe przez międzynarodowe agencje, pomogą nam dotrzeć do nowych źródeł finansowana dla Kruka. Liczymy na to, że zagraniczni inwestorzy, podobnie jak dotąd polscy, obdarzą nas zaufaniem – dodał także.

W ramach przygotowań do emisji euroobligacji windykator został oceniony przez dwie z trzech największych agencji ratingowych. Od S&P otrzymał B-, a Moody’s nadał spółce rating korporacyjny na poziomie Ba1 (odpowiednik BB+ w S&P). Obie oceny mają stabilną perspektywę.

Według zapewnień szefa Kruka, grupa nadal zamierza korzystać też z dotychczasowych źródeł finansowania. 

Na Catalyst znajduje się 20 serii obligacji Kruka. Pochodzące z ostatniej publicznej oferty dla inwestorów indywidualnych papiery KR10228 z 4 pkt proc. marży, zadebiutowały w poniedziałek po 99,8 proc. nominału.

Więcej wiadomości o Kruk S.A.

 • Moody’s ceni Kruka wyżej niż S&P

  14 marca 2023
  Agencja Moody’s nadała windykatorowi rating korporacyjny Ba1, tj. o dwa oczka powyżej oceny równolegle wystawionej przez S&P.
  czytaj więcej
 • S&P nadała Krukowi rating BB-

  13 marca 2023
  Agencja przyznała windykatorowi długoterminową ocenę w walucie krajowej i zagranicznej na poziomie BB- z perspektywą stabilną. Mimo spekulacyjnego charakteru ratingu i spodziewanego wzrostu zadłużenia, S&P spodziewa się, że poziom zlewarowania pozostanie mocną stroną Kruka na tle europejskich konkurentów.
  czytaj więcej
 • Lutowa emisja Kruka debiutuje na Catalyst

  13 marca 2023
  W pierwszych giełdowych transakcjach uplasowane wśród inwestorów indywidualnych papiery KR10228 wyceniano między 99,5 a 100 proc. wartości nominalnej.
  czytaj więcej
 • Kruk chce zainwestować przynajmniej 2 mld zł w 2023 r.

  10 marca 2023
  Windykator spodziewa się dalszego wzrostu zysków w 2023 r. Mimo tego, dopuszcza wzrost wskaźników zadłużenia, ponieważ chciałby wykorzystać dostępną w bilansie przestrzeń do sfinansowania kolejnych dużych nakładów na wierzytelności. Polski rynek dłużny może się jednak okazać dla Kruka zbyt mały.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Emisje