środa, 16 sierpnia 2017

Newsroom

Kruk wygrał przetarg we Włoszech na wierzytelności warte 750 mln EUR

ems | 23 grudnia 2016
To czwarta inwestycja Kruka na Półwyspie Apenińskim i druga pod względem wielkości w tym kraju.

Od wejścia na włoski rynek w listopadzie ub.r. do końca III kwartału Kruk zainwestował we Włoszech 242 mln zł kupując detaliczne, niezabezpieczone wierzytelności warte 1,9 mld zł. W październiku informował o wygranej w przetargu wartym 4 mld zł (co oznaczało podwojenie wcześniejszego stanu posiadania), a obecny pakiet wart jest nominalnie 3,3 mld zł. Od końca września Kruk powiększył więc wierzytelności kupione we Włoszech blisko czterokrotnie.

- Ostatnie tygodnie 2016 roku przejdą do historii Kruka jako wyjątkowo aktywny okres w ekspansji na rynkach Europy Zachodniej. Po tym, jak kupiliśmy kolejny duży portfel w Hiszpanii oraz lokalną spółkę zarządzania wierzytelnościami, dziś uwaga ponownie skupia się na Włoszech. Portfel Banca IFIS to druga pod względem wielkości nominału inwestycja w tym kraju oraz czwarta raportowana ogółem. Kolejne wygrane przetargi potwierdzają, że Kruk staje się wiodącym partnerem dla największych banków i instytucji finansowych we Włoszech. Banca IFIS dołączył do grona składającego się między innymi z UniCredit, UBI Banca i Monte dei Paschi di Siena - powiedział Piotr Krupa, prezes Kruka, cytowany w komunikacie prasowym.

Częściowo inwestycje finansowane są wzrostem zadłużenia o czym świadczą rosnące wskaźniki, ale w czwartek Kruk poinformował o podpisaniu deklaracji przydziału akcji serii G, których emisja ma przynieść spółce 215 mln zł kosztem zwiększenia ogólnej liczby akcji o kilka procent, co powinno przełożyć się na wzrost kapitału własnego i tym samym na poprawę wskaźników zadłużenia.

W obrocie na Catalyst znajduje się 20 serii obligacji Kruka, w tym jedna w euro, którą jeszcze nie handlowano. Natomiast wszystkie obligacje w złotych wyceniane są powyżej nominału. W przypadku czterech tegorocznych emisji publicznych (piąta jeszcze nie trafiła do obrotu) oznacza to 4,59-4,69 proc. rentowności brutto.

Więcej wiadomości o Kruk S.A.

 • Obroty obligacjami firm spadły w lipcu o 19,1 proc. r/r

  08 sierpnia 2017
  Lipcowy handel sesyjny korporacyjnymi papierami dłużnymi wyniósł 78,5 mln zł wobec 97,1 mln zł przed rokiem. Ponad 59 proc. wartości transakcji przypadało na emisje publiczne, co prawdopodobnie było rekordowym wynikiem.
  czytaj więcej
 • Obligacje w euro lepiej kupić w emisji

  01 sierpnia 2017
  Posiadacze oszczędności w euro mają wspólny problem – niewielkie oprocentowanie lokat bankowych. Czy obligacje we wspólnej walucie pomogą go rozwiązać?
  czytaj więcej
 • Rzeczy, które słyszysz będąc w La Spezii

  19 lipca 2017
  Włochy mogą stać się dla Kruka najważniejszym rynkiem. Wczesny etap rozwoju, 250 mld EUR niespłaconych kredytów, brak silnie zakotwiczonej konkurencji – te atuty przyciągnęły lidera rynku w Polsce do zatoczki nad morzem Liguryjskim.
  czytaj więcej
 • Indeks Rynku Obligacji (14.07)

  17 lipca 2017
  Wartość Indeksu Rynku Obligacji 14 lipca 2017 r. wyniosła 3,27 pkt proc., wobec 3,28 pkt proc. na koniec poprzedniego tygodnia. Ceny obligacji na Catalyst nadal zatem zachowują się stabilnie, zarazem pozostając na wysokich poziomach.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

Emisje