wtorek, 24 kwietnia 2018

Newsroom

Kruk wygrał przetarg we Włoszech na wierzytelności warte 750 mln EUR

ems | 23 grudnia 2016
To czwarta inwestycja Kruka na Półwyspie Apenińskim i druga pod względem wielkości w tym kraju.

Od wejścia na włoski rynek w listopadzie ub.r. do końca III kwartału Kruk zainwestował we Włoszech 242 mln zł kupując detaliczne, niezabezpieczone wierzytelności warte 1,9 mld zł. W październiku informował o wygranej w przetargu wartym 4 mld zł (co oznaczało podwojenie wcześniejszego stanu posiadania), a obecny pakiet wart jest nominalnie 3,3 mld zł. Od końca września Kruk powiększył więc wierzytelności kupione we Włoszech blisko czterokrotnie.

- Ostatnie tygodnie 2016 roku przejdą do historii Kruka jako wyjątkowo aktywny okres w ekspansji na rynkach Europy Zachodniej. Po tym, jak kupiliśmy kolejny duży portfel w Hiszpanii oraz lokalną spółkę zarządzania wierzytelnościami, dziś uwaga ponownie skupia się na Włoszech. Portfel Banca IFIS to druga pod względem wielkości nominału inwestycja w tym kraju oraz czwarta raportowana ogółem. Kolejne wygrane przetargi potwierdzają, że Kruk staje się wiodącym partnerem dla największych banków i instytucji finansowych we Włoszech. Banca IFIS dołączył do grona składającego się między innymi z UniCredit, UBI Banca i Monte dei Paschi di Siena - powiedział Piotr Krupa, prezes Kruka, cytowany w komunikacie prasowym.

Częściowo inwestycje finansowane są wzrostem zadłużenia o czym świadczą rosnące wskaźniki, ale w czwartek Kruk poinformował o podpisaniu deklaracji przydziału akcji serii G, których emisja ma przynieść spółce 215 mln zł kosztem zwiększenia ogólnej liczby akcji o kilka procent, co powinno przełożyć się na wzrost kapitału własnego i tym samym na poprawę wskaźników zadłużenia.

W obrocie na Catalyst znajduje się 20 serii obligacji Kruka, w tym jedna w euro, którą jeszcze nie handlowano. Natomiast wszystkie obligacje w złotych wyceniane są powyżej nominału. W przypadku czterech tegorocznych emisji publicznych (piąta jeszcze nie trafiła do obrotu) oznacza to 4,59-4,69 proc. rentowności brutto.

Więcej wiadomości o Kruk S.A.

 • KNF zatwierdziła prospekt emisyjny Kruka

  16 kwietnia 2018
  Zatwierdzony dokument daje spółce prawo do prowadzenia przez 12 kolejnych miesięcy publicznych emisji obligacji w ramach programu wartego 500 mln zł.
  czytaj więcej
 • Analiza grupy Kruk

  16 kwietnia 2018
  Rok 2017 nie okazał się dla spółki aż tak dobry, jak można by tego oczekiwać. Wpłynęła na to konkurencja cenowa w zakresie zakupu nowych pakietów wierzytelności na rynku polskim, a także gorsza od zakładanej efektywność odzysków na rynku włoskim.
  czytaj więcej
 • Kruk otrzymał 362 mln zł spłat w I kwartale

  10 kwietnia 2018
  Spłaty z portfeli własnych wzrosły o 17 proc. r/r, ale były jednocześnie o 3 proc. niższe niż w IV kwartale 2017 r. Na razie nakłady inwestycyjne pozostają niższe, ale windykator – ponownie – podkreśla, że apetyt na zakupy ma wysoki.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: KNF zaciąga hamulec

  06 kwietnia 2018
  Nie licząc prospektu Getin Noble Banku w tym roku Komisja nie zatwierdziła żadnego prospektu emisyjnego dotyczącego publicznych emisji obligacji. Wniosków bynajmniej nie brakuje.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

Emisje