sobota, 29 lipca 2017

Newsroom

Kruk z rekordowymi spłatami

msd | 10 lipca 2017
Wraz z rozwojem działalności windykator może liczyć na wyższe wpływy od dłużników. W I półroczu, po wzroście o 45,1 proc. r/r, sięgnęły już 647 mln zł.

W samym II kwartale Kruk otrzymał 338 mln zł spłat z portfeli własnych (wzrost o 47 proc. r/r). W tym czasie zainwestował natomiast 292 mln zł (spadek o 56,2 proc. r/r). Całe półrocze windykator zamknął z nakładami inwestycyjnymi sięgającymi 506 mln zł (spadek o 30,8 proc.) wobec planowanych na cały rok inwestycji o wartości ponad 1 mld zł.

Po sześciu miesiącach nominalna wartość nabytych przez Kruka pakietów sięgała 7,36 mld zł, co znaczy, że spółka płaciła niespełna 7 groszy za każdą złotówkę kupionego długu (6,88 proc. nominału wobec 11,4 proc. przed rokiem).

- Największy udział w inwestycjach w pierwszym półroczu miał rynek włoski, gdzie kupiliśmy portfele o wartości nominalnej 4,5 mld zł. Kruk Italia, czyli nasza lokalna spółka należąca do grupy, to obecnie najszybciej rozwijająca się firma w branży. To także partner pierwszego wyboru dla lokalnych banków i instytucji finansowych. (…) Cieszy nas fakt, że inwestycje dokonane w ostatnich miesiącach generują coraz większy udział w spłatach całej grupy – powiedział Piotr Krupa, prezes Kruka.

Wyższe spłaty od dłużników, niż poniesione nakłady na wierzytelności, to obok ostatnich emisji obligacji w euro i kredytu bankowego do 1 mld zł, kolejne argumenty, które mogą zmniejszać apetyt Kruka na finansowania środkami pochodzącymi z publicznych emisji obligacji. Do listopada spółka ma ważny program emisji o wartości 500 mln zł, z którego dotychczas pozyskała 40 mln zł.

W obrocie na Catalyst znajduje się 21 serii obligacji Kruka, w tym jedna w euro, na której nie dochodzi na razie do żadnych transakcji. Dla papierów w złotych o najdalszych okresach spłaty, sięgających 2021 i 2022 r., rentowności wynoszą od 4,1 do 4,7 proc. brutto.

Więcej wiadomości o Kruk S.A.

 • Rzeczy, które słyszysz będąc w La Spezii

  19 lipca 2017
  Włochy mogą stać się dla Kruka najważniejszym rynkiem. Wczesny etap rozwoju, 250 mld EUR niespłaconych kredytów, brak silnie zakotwiczonej konkurencji – te atuty przyciągnęły lidera rynku w Polsce do zatoczki nad morzem Liguryjskim.
  czytaj więcej
 • Indeks Rynku Obligacji (14.07)

  17 lipca 2017
  Wartość Indeksu Rynku Obligacji 14 lipca 2017 r. wyniosła 3,27 pkt proc., wobec 3,28 pkt proc. na koniec poprzedniego tygodnia. Ceny obligacji na Catalyst nadal zatem zachowują się stabilnie, zarazem pozostając na wysokich poziomach.
  czytaj więcej
 • Kruk rośnie we Włoszech

  11 lipca 2017
  Po ośmiu miesiącach windykator zakończył proces integracji z CreditBase, spółką przejętą w celu przyspieszenia rozwoju na Półwyspie Apenińskim.
  czytaj więcej
 • Kruk ma kredyt bankowy na ponad 1 mld zł

  03 lipca 2017
  Warta do 250 mln EUR umowa zawarta została na pięć lat z konsorcjum czterech banków.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

Emisje