czwartek, 21 listopada 2024

Newsroom

MCI może wyjść z ATM-u

msd | 21 maja 2019
ATM otrzymał informację o rozpoczęciu wobec niego przeglądu opcji strategicznych przez głównego akcjonariusza, spółkę AAW III, która należy do subfunduszu MCI.EuroVentures 1.0 wydzielonego z MCI.PrivateVentures FIZ.

Jak podano, wśród rozważanych przez AAW III potencjalnych opcji strategicznych znajduje się sprzedaż wszystkich akcji ATM-u na rzecz inwestora strategicznego lub inwestora finansowego. Niemniej zastrzeżono też, że przegląd opcji może zakończyć się bez podejmowania jakichkolwiek opcji.

Aktualna kapitalizacja ATM-u wynosi 313 mln zł, co stanowi ponad 1,9x wartości księgowej spółki.

ATM to giełdowa spółka, która działa w obszarze centrów danych i usług telekomunikacyjnych. Prawie 94,5 proc. jej akcji posiada MCI.PrivateVentures FIZ wraz z podmiotami zależnymi. Największą część akcji ATM-u należy jednak właśnie do AAW III, spółki wchodzącej w skład subfunduszu MCI.EuroVentures 1.0.

Ostatnimi czasy głośno było natomiast o innym subfunduszu wydzielonym z MCI.PV FIZ – MCI.TechVentures 1.0, który ma uniemożliwiać zewnętrznym inwestorom wyjście z inwestycji. Wskutek tego istotnej przecenie uległy notowane na Catalyst obligacje MCI.PV FIZ oraz MCI Management, spółki, która jest głównym akcjonariuszem MCI Capital.

Na Catalyst znajdują się trzy serie obligacji MCI.PV FIZ, dwie serie długu MCI Management i w końcu także pięć serii papierów MCI Capital. To właśnie tegoroczne wykupy obligacji ostatniej ze spółek prawdopodobnie były przyczyną kłopotów zewnętrznych inwestorów z umorzeniem certyfikatów inwestycyjnych subfunduszu MCI.TV 1.0 (roczny limit umorzeń wyczerpał MCI Capital, będący największym inwestorem subfunduszu i właścicielem certyfikatów uprzywilejowanych).

Pochodzące z ofert publicznych obligacje MCI.PV FIZ – zależnie od serii – notowane są z 8,9-9,1 proc. rentowności brutto wobec nawet 10,5-15,6 proc. w ubiegłą środę i czwartek.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst