niedziela, 21 lipca 2019

Newsroom

Mniejsza emisja Ghelamco dla 415 inwestorów

msd | 15 marca 2019
W wartej 25 mln zł publicznej ofercie obligacji, którą zakończono przed czasem, złożono zapisy o wartości 33,2 mln zł.

Zlecenia nabycia papierów serii PPN złożyło 424 inwestorów, co znaczy, że średni zapis wyniósł 78,3 tys. zł. Ostatecznie jednak warte 25 mln zł papiery przydzielono 415 inwestorom, a zapisy składane 13 i 14 marca zredukowano o 92,38 proc.

Zapisy na obligacje Ghelamco rozpoczęły się 7 marca i miały trwać do 21 marca lub wyczerpania dostępnej puli.

To druga z publicznych emisji Ghelamco, z którymi spółka ruszyła 7 marca. W pierwszej z nich, wartej 35 mln zł, komplet zapisów zebrano już pierwszego dnia.

W obu emisjach Ghelamco proponowało trzyletni dług oprocentowany na WIBOR 6M plus 4,25 pkt proc. marży przy zabezpieczeniu poręczeniem udzielonym przez Granbero Holdings, cypryjską spółkę, która konsoliduje polski biznes w grupie belgijskiego dewelopera.

Zasadnicza różnica między obiema emisjami Ghelamco, poza samą wartością oferty, to miejsce przyjmowania zapisów. Większą z nich plasowano w DM PKO BP z zapisami od 216 tys. zł. Zapisy na mniejszą ofertę – właśnie przydzieloną – przyjmowali zaś od 100 zł członkowie konsorcjum dystrybucyjnego złożonego Michael/Ström DM, Noble Securities oraz DM BOŚ.

W emisji sprzedawanej przez DM PKO BP udział wzięło 168 inwestorów, a średni zapis sięgnął 513 tys. zł.

Na Catalyst notowanych jest 18 serii obligacji Ghelamco z terminami spłaty do marca 2022 r. W zdecydowanej większości przypadków dług dewelopera notowany jest powyżej nominału. Aktualnie rentowność zakupu najdłuższej serii – wygasającej za trzy lata GHE0322 – to 5,76 proc. brutto.

W ostatnich dniach deweloper zapowiedział jeszcze jedną emisję (50 mln zł), tym razem skierowaną jednak do inwestorów instytucjonalnych. Poprzednią ofertę wśród nich Ghelamco uplasowało w lutym oferując WIBOR 6M plus 4,5 pkt proc. marży, ale i cenie emisyjnej ustalonej z dyskontem. Efektywna marża to więc bliżej 4,9 pkt proc. Po stronie emitenta znacznie niższe były jednak koszty emisji niż w przypadku ofert publicznych.

Więcej wiadomości o Ghelamco Invest Sp. z o.o.

Więcej wiadomości kategorii Emisje

Emisje