sobota, 30 listopada 2024

Newsroom

NBP, BFG i KNF tonują nastroje w sprawie PBS w Ciechanowie

msd | 26 października 2016
W środę po godz. 16 przedstawiciele Narodowego Banku Polskiego, Bankowego Funduszu Gwarancyjnego i Komisji Nadzoru Finansowego wystąpili ze wspólnym oświadczeniem w sprawie odpływu depozytów z Polskiego Banku Spółdzielczego w Ciechanowie.

- NBP jako element sieci bezpieczeństwa finansowego na bieżąco monitoruje sytuację w banku spółdzielczym w Ciechanowie. NBP jest w stałym kontakcie z KNF i z BFG. Potwierdzam jeszcze raz stanowczo jako prezes NBP, że w razie potrzeby bank centralny gotowy jest zgodnie z zapisami ustawowymi udostępnić bankowi spółdzielczemu w Ciechanowie płynne środki. Tak, aby był on w stanie sprostać ewentualnym wypłatom klientów – powiedział Adam Glapiński, prezes NBP, cytowany przez PAP.

Opływ depozytów z ciechanowskiego banku wiązać można z zawieszeniem przez KNF działalności Banku Spółdzielczego w Nadarzynie oraz wszczęciem przez KNF postępowania w sprawie ustanowienia zarządu komisarycznego w PBS. Obie te informacje zbiegły się w czasie, choć o trudnej sytuacji PBS w Ciechanowie było wiadomo już wcześniej. Choćby z ostatnich dwóch sprawozdań finansowych, które omawialiśmy na łamach Obligacje.pl.

O kolejkach przez PBS w Ciechanowie można było we wtorek przeczytać w internetowym wydaniu Tygodnika Ciechanowskiego, gdzie zamieszczono wywiad z nowym prezesem banku. Dowiedzieć się można z niego można między innymi, że z usług PBS zrezygnował także ciechanowski Urząd Miasta.

Sam bank na swojej stronie umieścił natomiast komunikat przypominający, że depozyty gwarantowane są przez BFG, a zerwanie lokaty przed terminem wiąże się z utratą odsetek. 

W obrocie na Catalyst znajdują się cztery serie podporządkowanych papierów ciechanowskiego banku. Do regularnych transakcji dochodzi praktycznie tylko na serii BSC0927, która w środę po południu wyceniana jest na 30,1 proc. nominału (23 proc. rentowności brutto). Najniżej papiery te wyceniane były we wtorek, gdy ich cena osiągnęła 25,32 proc. nominału. To najniższy poziom widziany kiedykolwiek na obligacjach bankowych na Catalyst.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst