środa, 4 grudnia 2024

Newsroom

NBP deklaruje gotowość do wsparcia płynnościowego dla Getin Noble Banku i Idea Banku

Michał Sadrak, Obligacje.pl | 19 listopada 2018
Narodowy Bank Polski zadeklarował gotowość natychmiastowego uruchomienia wsparcia płynnościowego w celu zapewnienia obsługi zobowiązań wobec klientów banków – napisano w komunikacie po niedzielnych obradach Komitetu Stabilności Finansowej.

W niedzielę wieczorem Komitet Stabilności Finansowej, w skład którego wchodzą minister finansów, prezes Narodowego Banku Polskiego, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego oraz prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, ponownie zajmowali się sytuacją banków Leszka Czarneckiego.

Członkowie Komitetu wysłuchali przedstawicieli obu banków, którzy poinformowali, że banki te podjęły stosowane działania i na bieżąco regulują zobowiązania wobec klientów – poinformowano w komunikacie KSF.

Komitet przypomniał także, że Getin Noble Bank oraz Idea Bank są uczestnikami systemu gwarantowania depozytów, a złożone w nich oszczędności wraz z odsetkami gwarantowane są do równowartości kwoty 100 tys. euro.

Wszystkie instytucje tworzące Komitet Stabilności Finansowej potwierdziły, że system finansowy jest stabilny. Jednocześnie prowadzą bieżący monitoring sytuacji i są gotowe do podjęcia niezbędnych działań wspierających stabilność systemu bankowego w ramach swoich kompetencji – poinformowano także.

To już drugi uspokajający komunikat z KSF w sprawie GNB i Idea Banku w ciągu ostatnich dni. Gotowość do podjęcia działań członkowie KSF deklarowali także w ubiegły czwartek.

W ubiegły wtorek Gazeta Wyborcza opublikowała stenogram marcowej rozmowy, w którym Marek Chrzanowski, ówczesny przewodniczący KNF, miał składać propozycję korupcyjną Leszkowi Czarneckiemu. Chodziło o zatrudnienie wskazanego prawnika w zamian za przychylność dla Idea Banku i Getin Noble Banku. Ze znajdującej się na stenogramie wypowiedzi Marka Chrzanowskiego dowiedzieć się można, że Zdzisław Sokal, prezes BFG, rzekomo opowiada się za zastosowaniem wobec Getin Noble Banku procedury przymusowej restrukturyzacji.

Wskutek doniesień GW oraz ich następstw właściciele obligacji GNB panicznie je wyprzedawali. Mowa bowiem o obligacjach podporządkowanych. Na Catalyst notowanych jest 35 serii długu GNB, w tym 34 to właśnie emisje podporządkowane. Rentowności najkrótszych z nich, wygasających w drugieh połowie przyszłego roku, sięgnęły nawet 50-75 proc. na koniec ubiegłego tygodnia.

Więcej wiadomości o Getin Noble Bank S.A., Idea Bank S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst