sobota, 23 listopada 2024

Newsroom

Nowa emisja Rokity na razie bez transakcji

ems | 31 sierpnia 2016
Od środy na Catalyst notowana jest ostatnia publiczna emisja obligacji PCC Rokita. Siedmioletni okres do wykupu może owocować podwyższoną zmiennością notowań.

Na razie jednak to oczekiwanie nie spełnia się. Od czasu emisji obligacji (w sierpniu) przez Rokitę, dane gospodarcze w Polsce pogorszyły się na tyle, że powszechnie mówi się o kolejnej obniżce stóp procentowych w Polsce i taki też scenariusz dyskontują obecnie kontrakty na stopę procentową w Polsce.

Teoretycznie obniżka stóp procentowych może windować notowania obligacji zgodnie ze wzorem: oczekiwany spadek średniej stopy procentowej w okresie do wykupu obligacji x liczba lat pozostałych do wykupu. Ten wzór nosi w sobie spory potencjał, bo np. obniżka o 25 pkt proc. i oczekiwanie na drugą w podobnej wysokości może przełożyć się na wzrost notowań obligacji nawet o 3 proc. Oczywiście notowania mogą podążyć w przeciwnym kierunku, gdy rynek zacznie obawiać się podwyżek stóp procentowych w Polsce.

W każdym razie, mimo większej obecnie szansy na obniżkę stóp niż jeszcze przed miesiącem, chętnych do zawierania transakcji papierami nowej serii brakuje. Animator kwotuje na poziomie 100/100,36 proc. (bid/ask), ale w środę do południa transakcji nie zawarto.

Nowa seria oprocentowana jest na 5 proc. Oferta warta 25 mln zł zamknęła się skromną redukcją (0,09 proc.), podczas gdy w poprzedniej emisji (w maju) zapisy zredukowano o 77 proc. Wtedy jednak Rokita oferował 5 proc. odsetki przez sześć lat.

Na Catalyst notowanych jest obecnie siedem serii obligacji PCC Rokita o rentownościach brutto od 4,4 proc. do 5 proc.

Więcej wiadomości o PCC Rokita S.A.

  • PCC Rokita ze stratą w III kw.

    15 listopada 2024
    W wyniku niesprzyjającej sytuacji rynkowej chemiczna grupa osiągnęła w III kwartale pierwszą od co najmniej kilkunastu lat stratę netto. Mimo równoległego wzrostu zadłużenia, jej sytuacja finansowa wciąż pozostawała jednak znacznie lepsza niż przed okresem prosperity z lat 2021-2022.
    czytaj więcej
  • Spółka Rokity i Exolu pożyczy 344 mln zł

    11 października 2024
    Podmiot będący wspólnym przedsięwzięciem chemicznych spółek z grupy PCC zawarł umowy kredytowe, z których większość środków trafi na finansowanie budowy nowego zakładu.
    czytaj więcej
  • Lekka poprawa wyników PCC Rokity

    22 sierpnia 2024
    Choć drugi kwartał upłynął chemicznej grupie pod znakiem delikatnej poprawy rentowności, to z powodu wypłaty dywidendy jej dług netto po raz pierwszy od trzech lat przekroczył równowartość 12-miesięcznego zysku EBITDA.
    czytaj więcej
  • Wyniki Rokity nadal pod dużą presją

    16 maja 2024
    Zysk EBITDA chemicznej grupy spadł w I kwartale o dwie trzecie w stosunku do poprzedniego roku. Jej przepływy operacyjne były zaś najniższe od sześciu lat.
    czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Catalyst