czwartek, 21 listopada 2024

Newsroom

Obligacje antyinflacyjne dadzą zarobić ok. 25 proc. w cztery lata

Michał Sadrak | 14 marca 2022
Oferowane w marcu czteroletnie obligacje skarbu państwa przyniosą około 5,7 proc. średniorocznej stopy zwrotu, wynika z naszych szacunków na podstawie najświeższej projekcji NBP.

Według analityków Narodowego Banku Centralnego, roczna dynamika wskaźnika inflacji wyznaczy szczyt w trzecim kwartale tego roku, osiągając wówczas 12,1 proc. r/r. W trzech kolejnych kwartałach nadal pozostanie na dwucyfrowych poziomach, z których zacznie spadać dopiero za ponad rok, licząc od dziś. Zatem średnioroczna inflacja wyniesie 10,8 proc. w tym roku, by w dwóch kolejnych latach obniżyć się kolejno do 9,0 i 4,2 proc. Co istotne, w całym horyzoncie prognozy analityków NBP centralna projekcja inflacji ani razu nie zmieści nawet w górnym odchyleniu celu inflacyjnego (2,5 proc., plus/minus 1 pkt proc.). 

Na pierwszy rzut oka prognozowane wysokie odczyty inflacji powinny zwiększać atrakcyjność oferowanych przez resort finansów czteroletnich obligacji. W praktyce jednak ich konstrukcja powoduje, że większość okresu najwyższej dynamiki wzrostu cen nabywcy takich obligacji spędzą z nadzwyczaj niskimi odsetkami. W pierwszym okresie czteroletnie papiery „antyinflacyjne” oprocentowane są bowiem na 1,8 proc. Dopiero w kolejnych rocznych okresach odsetkowych wysokość kuponu ustalana będzie w oparciu o wskaźnik inflacji powiększony o 1 pkt proc. marży.

Jeśli przyjąć do obliczeń centralną projekcję NBP, to oprocentowanie kupowanych obecnie czteroletnich obligacji skarbowych wzrośnie za rok do imponujących 12,7 proc., a wypłacone odsetki będą siedmiokrotnie wyższe niż w pierwszym roku. Eldorado skończy się rok później, gdy w kolejny 12-miesięczny okres odsetkowy papiery wejdą z kuponem wynoszącym 5,8 proc. W ostatnim – czwartym – roku będzie to zaś około 4,7 proc. (przyjęto CPI z IV kw. 2024 r., gdy kończy się projekcja). 

Łącznie w cztery lata kupowane obecnie obligacje COI0326 przyniosą więc 25 proc. zysku brutto, wynika z obliczeń na podstawie projekcji NBP, który – jak zwykł przypominać prezes Adam Glapiński – ma najlepsze modele prognostyczne oraz zespół analityczny. 

W lepszej sytuacji mogą znaleźć się właściciele „antyinflacyjnych” czterolatek kupowanych na przykład rok temu. Na podstawie najnowszej projekcji NBP, ich całkowity zysk można szacować na ponad 29 proc. w skali czterech lat. Prawie 30 proc. zarobiliby natomiast nabywcy obligacji COI0324 sprzed dwóch lat.

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Poradniki

  • Jaką pozycję zająć po wygranej Donalda Trumpa?

    15 listopada 2024
    Bez względu na polityczne sympatie i antypatie, inwestorzy muszą przyjąć wynik wyborów w USA i dostosować do niego swoje strategie inwestycyjne. A zmienia się zaskakująco niewiele.
    czytaj więcej
  • Na Catalyst nie brakuje emitentów w dobrej kondycji

    8 listopada 2024
    Na koniec I półrocza siedmiu emitentów mogło pochwalić się brakiem zadłużenia finansowego netto, a szesnastu gotówką wystarczającą do spłaty od ręki wszystkich krótkoterminowych zobowiązań. Mimo to, ich obligacje wciąż oferują kuszącą rentowność.
    czytaj więcej
  • Rekordowa wartość popytu na obligacje korporacyjne

    31 października 2024
    Po zakończonej kilka dni temu emisji Kruka, można już ogłosić, że w tym roku padł rekord popytu zgłoszonego w publicznych emisjach prospektowych. A przecież emisje Bestu i PragmaGO jeszcze trwają, a do tego rok jeszcze się nie skończył.
    czytaj więcej
  • Deweloperzy dobrze przygotowani na spowolnienie

    25 października 2024
    Wskaźniki zadłużenia deweloperów mieszkaniowych na koniec czerwca prezentowały się niżej niż rok i dwa lata wcześniej, za to wskaźniki płynności gotówkowej wzrosły. A to oznacza dobre przygotowanie do spadku popytu.
    czytaj więcej