niedziela, 18 marca 2018

Newsroom

Obligacje nie reagują na ujawnienie Murapolu w akcjonariacie Polnordu

msd | 04 stycznia 2018
W wyniku przedświątecznych transakcji Murapol zwiększył zaangażowanie w kapitale Polnordu z 4,88 proc. do 9,87 proc. Spółka „nie wyklucza” też zwiększenia tego udziału w przyszłości.

Decyzję o inwestycji w konkurencyjna, aczkolwiek znacznie mniejszą, spółkę Murapol tłumaczy „wysoce atrakcyjną” wyceną. Zdaniem spółki Polnord po uporządkowaniu sytuacji bilansowej wciąż ma potencjał do poprawy w wielu obszarach, a także zwiększenia skali działalności.

- Obecnie traktujemy tę inwestycję jako jeden z wielu składników lokat portfelowych o charakterze pasywnym. W przyszłości jednak, jeżeli spotka się to z pozytywnym odbiorem pozostałych akcjonariuszy i zarządu, nie wykluczamy wzrostu naszego zaangażowania w akcjonariat tej spółki – powiedział Michał Sapota, prezes Murapolu, cytowany przez PAP.

Za nabyty 22 grudnia pakiet 1,63 mln akcji Polnordu (4,99 proc.) od zamkniętych funduszy Trigona Murapol zapłacił 18 mln zł. Cały posiadany pakiet 3,2 mln akcji (9,87 proc.) wart jest obecnie, po zwyżkach z 22 grudnia i kolejnych dni, wart jest obecnie ponad 30 mln zł.

Akcje Polnordu to dla Murapolu nie pierwsza inwestycja. Spółka w ubiegłym roku nabyła także 33-proc. pakiet akcji spółki Skarbiec Holding, będącej właścicielem Skarbiec TFI. Wcześniej też przejęto kontrolny pakiet akcji budowlanego Awbudu.

Pod koniec listopada Murapol informował o zmianach w zarządzie, które mają być przygotowaniem spółki do wejścia na GPW.

Zarówno Murapol, jak i Polnord obecne są na Catalyst, odpowiednio z sześcioma i dziesięcioma seriami obligacji (92,5 mln zł oraz 189,3 mln zł). Od czasu ujawnienia Murapolu w akcjonariacie konkurencyjnej spółki handlowano tylko niektórymi seriami papierów dłużnych. Ich ceny nie zmieniły się w sposób istotny, a obroty towarzyszące zawartym transakcjom pozostały niskie.

Najbliższa wykupu seria obligacji Polnordu (PND0218) wyceniana była w środę z 5,66 proc. rentowności brutto (2,69 proc. netto). Z kolei najkrótszymi papierami Murapolu (MUR0418) po raz ostatni handlowano 29 grudnia przy 5,68 proc. rentowności brutto (3,79 proc. netto).

Więcej wiadomości o Murapol S.A., Polnord S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

 • Coraz słabsze wyniki M.W. Trade

  16 marca 2018
  Wraz ze spadkiem wartości portfela aktywów finansowych maleją przychody i zyski spółki wyspecjalizowanej w finansowaniu podmiotów leczniczych i JST. Dobrą wiadomością jest natomiast to, że spieniężany majątek trafia na spłatę zadłużenia.
  czytaj więcej
 • Lutowa emisja Best debiutuje na Catalyst

  16 marca 2018
  Windykator wprowadził do obrotu warte 30 mln zł papiery dłużne serii T2 uplasowane miesiąc temu w ramach publicznej oferty, w której udział wzięło 464 inwestorów.
  czytaj więcej
 • Raport: Wykupy na Catalyst w 2018 r.

  03 stycznia 2018
  Zapowiada się wyjątkowo spokojny rok na giełdowym rynku obligacji firm. Notowane na Catalyst spółki muszą spłacić rekordowe 18,8 mld zł papierów dłużnych, wśród których aż 12,7 mld zł stanowią obligacje BGK. Na horyzoncie widać tylko dwa pewne defaulty i niewielu kandydatów do problemów z pozyskaniem refinansowania długu.
  czytaj więcej
 • Obroty publicznymi emisjami na Catalyst w grudniu i w 2017 r.

  03 stycznia 2018
  Nietypowo wysoką wartość transakcji zanotowano w grudniu w przypadku PCC Rokita i PCC Exol. W przypadku pozostałych emitentów wartość handlu stopniała w porównaniu z listopadem.
  czytaj więcej

Emisje