czwartek, 17 stycznia 2019

Newsroom

Obroty publicznymi emisjami obligacji wzrosły o 28 proc. r/r w styczniu

ems | 05 lutego 2018
Ich wartość redakcja Obligacje.pl podliczyła na 58,1 mln zł - to o 12,6 mln zł więcej niż przed rokiem i o 8,9 mln zł więcej niż w grudniu.

To wynik także nieco powyżej średniej z ostatnich 12 miesięcy (54,8 mln zł), ale też znacznie słabszy niż okolice 80 mln zł notowane w październiku i listopadzie ub.r. W dodatku generalna statystyka maskuje niższą aktywność inwestorów w styczniu widoczną w przypadku większości emitentów, którzy wprowadzili do obrotu publiczne emisje obligacji oferowane inwestorom indywidualnym na podstawie prospektów emisyjnych.

Dobry wynik stycznia to zasługa przede wszystkim PKN Orlen – tu obroty wzrosły z 4,6 mln zł do 13,9 mln zł i były najwyższe na rynku. Drugi wynik przypadł na obligacje Getin Noble Banku (12,2 mln zł), w przypadku których w grudniu obroty - jednorazowo - spadły do 6 mln zł. Zainteresowanie obligacjami Getin Noble wzrosło wraz z cenami jego obligacji i spadkiem rentowności, co może mieć związek z ogłoszonymi planami dokapitalizowania banku nową emisją akcji.

Wzrosło także zainteresowanie inwestorów obligacjami Ghelamco, jednak w tym przypadku zanotowane obroty (6 mln zł), choć dwa razy wyższe niż przed miesiącem, pozostają poniżej średniej z ostatnich 12 miesięcy (6,6 mln zł). Wynik poniżej średniej z ostatnich 12 miesięcy zanotowano w przypadku dziewięciu z szesnastu emitentów, a w porównaniu do grudnia obroty były niższe w ośmiu przypadkach.

Mimo to w porównaniu do stycznia ub.r. poprawa jest wyraźna, a wzrost obrotów r/r utrzymał się przez siódmy kolejny miesiąc (w ostatnich 10 miesiącach tylko raz – w czerwcu – wartość obrotów publicznymi emisjami była niższa niż rok wcześniej).

Łącznie przez ostatnich 12 miesięcy wartość transakcji sesyjnych publicznymi emisjami wyniosła 657,7 mln zł, co stanowiło 10,8 proc. wartości nominalnej notowanych na koniec stycznia papierów. W samym styczniu wartość obrotów sięgnęła 0,95 proc. wartości publicznych emisji obligacji. Dla porównania na całym Catalyst (z pominięciem papierów skarbowych) było to 0,23 proc. Całkowite obroty papierami nie skarbowymi na Catalyst wyniosły 171,6 mln zł, zatem 33,9 proc. z nich przypadło na emisje publiczne, pomimo że emisje publiczne stanowiły 8,2 proc. wartości całego Catalyst.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy największa wartość transakcji przypadła na obligacje GNB – 154,4 mln zł, ale dzielą się one na papiery warte 2,3 mld zł, dlatego wskaźnik turnover ratio to w tym przypadku 6,7 proc., co daje drugi wynik od końca. Najpłynniejszymi obligacjami są w tym ujęciu papiery Banku Pocztowego – w ostatnich 12 miesiącach właściciela zmieniło 28,2 proc. wprowadzonych do notowań papierów z publicznej emisji wartej 50 mln zł. Drugi pod tym względem jest Kruk (22,9 proc., a trzeci PCC Exol (18,5 proc.). W przypadku tego ostatniego ponadprzeciętna aktywność utrzymała się trzeci miesiąc z kolei.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

 • i2 Development może zmniejszyć dług netto o 89 proc.

  16 stycznia 2019
  Realizacja zapowiedzianej w grudniu umowy inwestycyjnej pozwoliłaby zmniejszyć skonsolidowany dług netto dewelopera ze 199,6 mln zł we wrześniu ubiegłego roku do około 22 mln zł – wynika z jego szacunków.
  czytaj więcej
 • Zarząd PCM uważa ofertę Hitachi za niewystarczającą

  16 stycznia 2019
  Zaproponowana przez Hitachi Capital Polska cena w wezwaniu nie odzwierciedla wartości godziwej spółki – uważa zarząd Prime Car Management, który wcześniej podobną opinię wyraził o ofercie PKO Leasing.
  czytaj więcej
 • Obligacje Best – raport rynkowy

  05 lutego 2018
  Zmieniając warunki nowej oferty Best zrobił wystarczająco dużo, aby obecne na rynku wtórnym starsze serie nie stanowiły dużej konkurencji dla trwającej właśnie emisji. Owszem, Catalyst daje niekiedy możliwość zainwestowania środków w starsze obligacje Bestu na atrakcyjniejszych warunkach, ale to przywilej zarezerwowany dla najdrobniejszych inwestorów.
  czytaj więcej
 • Robyg zostanie wycofany z GPW

  05 lutego 2018
  Bricks Acquisitions, podmiot zależny od Goldman Sachs, nabędzie w wezwaniu 98 proc. akcji dewelopera. Przymusowo wykupi także pozostałe walory oraz wycofa Robyg z GPW.
  czytaj więcej

Emisje