sobota, 20 lipca 2024

Newsroom

Orlen gotowy wypłacić 4,8 mld zł dywidendy

msd | 24 kwietnia 2024
Nowy zarząd płockiego koncernu proponuje akcjonariuszom przeznaczenie 4,82 mld zł na wypłatę dywidendy w grudniu tego roku.

Zgodnie z rekomendacją zarządu Orlenu, do akcjonariuszy trafić miałoby 4,15 zł na każdą akcję, co daje niecałe 6,2 proc. stopy dywidendy. 

Sama wypłata z kasy spółki nastąpić miałby 20 grudnia, aczkolwiek dzień dywidendy przypadłby trzy miesiące wcześniej.

Według wstępnych danych, na koniec grudnia płocki koncern dysponował 13,3 mld zł środków pieniężnych, a jego dług netto znajdował się na poziomie 1,9 mld zł (pominąwszy obligacje hybrydowe i finansowanie projektowe, znajdował się tuż poniżej zera). 

W ubiegłym roku Orlen wypłacił 6,39 mld zł dywidendy z zysku za 2022 r. 

W najbliższy czwartek koncern opublikuje zaudytowane sprawozdanie roczne. Do tej pory Orlen przedstawił bowiem tylko raport za IV kwartał. Od tego czasu ujawnił jednak szereg zdarzeń jednorazowych, jakie zostaną uwzględnione w poczet 2023 r. By wymienić 10,2 mld zł odpisu na budowę kompleksu Olefiny III, czy szczególnie kontrowersyjną utratę 1,6 mld zł zaliczek przez należącą do grupy szwajcarską spółkę tradingową.

Na Catalyst notowana jest jedna seria złotowych obligacji Orlenu, a także dwie serie długu w euro. Do jakichkolwiek transakcji niekiedy dochodzi wyłącznie na papierach w krajowej walucie, aczkolwiek po raz ostatni handlowano nimi dwa miesiące temu.

Więcej wiadomości o Orlen S.A.

 • Słabsze wyniki Orlenu

  23 maja 2024
  Wynik EBITDA LIFO płockiego koncernu spadł o ponad połowę do niecałych 7,7 mld zł w I kwartale (8,3 mld zł przed odpisem). Jego przepływy operacyjne zmalały do 11,7 mld zł.
  czytaj więcej
 • Zeszłoroczna EBITDA Orlenu skorygowana o 7,7 mld zł

  26 kwietnia 2024
  W wyniku zaksięgowania przez nowy zarząd szeregu zdarzeń jednorazowych, płocki koncern podliczył zeszłoroczny wynik EBITDA na 42,3 mld zł wobec 49,9 mld zł wstępnie podawanych w lutym.
  czytaj więcej
 • Ogromny odpis w Orlenie

  28 marca 2024
  Koncern odpisze w wynikach 2023 r. 10,2 mld zł wartości aktywów trwałych oraz środków trwałych w budowie segmentu petrochemii.
  czytaj więcej
 • Orlen wrócił do długu netto

  22 lutego 2024
  Wobec słabszych przepływów operacyjnych w IV kwartale po raz pierwszy od roku koncern przestał utrzymywać przewagę środków pieniężnych nad zadłużeniem finansowym. W 2024 wszedł z planem zwiększenia nakładów inwestycyjnych do 38,6 mld zł i możliwością zmniejszenia marży na złotowych obligacjach PKN1225.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Catalyst