sobota, 23 listopada 2024

Newsroom

Ostatnia emisja publiczna przed końcem roku

Emil Szweda dla Gazety Giełdy i Inwestorów "Parkiet" | 15 grudnia 2017
PCC Rokita – podobnie jak w październiku – zaoferował inwestorom sześcioletnie obligacje oprocentowane na 5 proc. w skali roku.

Tekst ukazał się w Gazecie Giełdy i Inwestorów „Parkiet” 11 grudnia. Opublikowano za zgodą redakcji. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Jest to czwarta emisja obligacji przeprowadzona przez Rokitę w tym roku, a kolejne emisje pojawiają się od czerwca w regularnych, dwumiesięcznych odstępach. Dodatkowo w listopadzie emisję publiczną przeprowadził także PCC Exol (5,5 proc. na 4,5 roku) i ta ostatnia emisja zakończyła się skromną przewagą popytu (4 proc.). Prawdopodobnie z powodu dużej częstotliwości emisji w grudniowej emisji Rokity zdecydowano się na poszerzenie oferujących. Do DM BDM dołączyły cztery kolejne domy maklerskie.

Potencjalnych inwestorów może płoszyć tradycyjnie oferowany przez PCC Rokitę stały kupon. Trzeba jednak pamiętać, że emisja obligacji stałokuponowych zawiera pewną premię dla inwestorów, którzy godzą się na poniesienie ryzyka stopy procentowej. Aktualna stawka kontraktów na sześcioletnią stopę procentową wycenia średni WIBOR w tym okresie na 2,62 proc. Co oznacza, że Rokita oferuje de facto 2,38 pkt proc. ponad spodziewaną wartość WIBOR w okresie sześciu lat. Gdyby więc Rokita oferował obligacje o zmiennym oprocentowaniu opartym o WIBOR 3M, ich oprocentowanie wynosiłoby obecnie 4,11 proc. Te 0,89 pkt proc. różnicy między stałym oprocentowaniem obligacji oferowanych przez Rokitę, a tym, ile wynosiłoby ono, gdyby oprocentowanie było zmienne, stanowi premię dla inwestorów, która może wzrosnąć lub skurczyć się w zależności od tego, jak faktycznie będzie kształtował się WIBOR w kolejnych latach.

Rentowność obligacji PCC Rokita na Catalyst

Podobną rentowność oferują także starsze emisje Rokity notowane na Catalyst, więc inwestorom, którym nie przeszkadza problem z ulokowaniem większej gotówki na rynku wtórnym, mogą wybrać papiery o krótszym okresie zapadalności by zmniejszyć w ten sposób ryzyko zmiany stóp procentowych. Wartość obrotów na rynku wtórnym – choć nieco mniejsza w ostatnich miesiącach i dzielona na 10 notowanych serii – wciąż jest zadowalająca w przypadku drobnych inwestorów.

Obroty obligacjami PCC Rokita na Catalyst

Więcej wiadomości o PCC Rokita S.A.

  • PCC Rokita ze stratą w III kw.

    15 listopada 2024
    W wyniku niesprzyjającej sytuacji rynkowej chemiczna grupa osiągnęła w III kwartale pierwszą od co najmniej kilkunastu lat stratę netto. Mimo równoległego wzrostu zadłużenia, jej sytuacja finansowa wciąż pozostawała jednak znacznie lepsza niż przed okresem prosperity z lat 2021-2022.
    czytaj więcej
  • Spółka Rokity i Exolu pożyczy 344 mln zł

    11 października 2024
    Podmiot będący wspólnym przedsięwzięciem chemicznych spółek z grupy PCC zawarł umowy kredytowe, z których większość środków trafi na finansowanie budowy nowego zakładu.
    czytaj więcej
  • Lekka poprawa wyników PCC Rokity

    22 sierpnia 2024
    Choć drugi kwartał upłynął chemicznej grupie pod znakiem delikatnej poprawy rentowności, to z powodu wypłaty dywidendy jej dług netto po raz pierwszy od trzech lat przekroczył równowartość 12-miesięcznego zysku EBITDA.
    czytaj więcej
  • Wyniki Rokity nadal pod dużą presją

    16 maja 2024
    Zysk EBITDA chemicznej grupy spadł w I kwartale o dwie trzecie w stosunku do poprzedniego roku. Jej przepływy operacyjne były zaś najniższe od sześciu lat.
    czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Emisje