wtorek, 19 marca 2019

Newsroom

PB: Braster nie wykupi obligacji w terminie

msd | 07 marca 2019
Pomimo zawarcia umowy z inwestorem, telemedyczna spółka nie zdąży do 29 maja pozyskać środków na wykup wartych 10,5 mln zł papierów dłużnych – wynika z informacji podanych przez Puls Biznesu.

Wprawdzie Braster znalazł inwestora skłonnego dać spółce zastrzyk do 44 mln zł gotówki, ale na pierwsze wpływy przyjdzie jeszcze długo poczekać. Prawdopodobnie nie pojawią się one do czasu wykupu pochodzących z publicznej oferty obligacji na 10,5 mln zł. Samo zawarcie umowy inwestycyjnej i późniejsze uruchomienie wypłat pieniędzy przez inwestorów wymaga między innymi zatwierdzenia przez NWZ. Tymczasem, jak wskazywaliśmy w czwartek, wobec rozdrobnionego akcjonariatu Braster może mieć problem ze zgodą od akcjonariuszy już podczas najbliższego NWZ, zwołanego na 2 kwietnia.

— Nie będziemy dysponowali w maju kwotą, pozwalającą na wykup obligacji w całości. Liczymy na to, że obligatariusze zgodzą się na rozłożenie płatności na raty — tak, byśmy mogli jednocześnie spłacić im 100 proc. kapitału i kontynuować działalność — powiedział Marcin Halicki, prezes Brastera, cytowany przez Puls Biznesu.

O jakiekolwiek porozumienia z obligatariuszami spółce może być jednak trudno, ponieważ jej papiery dłużne znajdują się w portfelach inwestorów indywidualnych, z zasady rozdrobnionych i niejednomyślnych w negocjacjach restrukturyzacji zadłużenia.

Notowania zapadających niedługo obligacji BRA0519 rosną w czwartek rano o 2,9 pkt proc. do 97,9 proc. wobec nawet 50-60 proc. pod koniec ubiegłego roku. Obrót nimi, jak zwykle, jest jednak niewielki, do godz. 10 wyniósł 2,8 tys. zł.

Obligacje BRA0519 zabezpieczone są zastawem na maszyna i urządzeniach linii technologicznej do produkcji matryc ciekłokrystalicznych, które są wykorzystywane w produkowanych przez spółkę urządzeniach do samodzielnej diagnostyki raka piersi. Wartość przedmiotu zabezpieczenia to jednak 6,12 mln zł wobec długu na poziomie 10,5 mln zł.

Więcej wiadomości o Braster S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

 • Arctic Paper miał stratę w IV kwartale

  19 marca 2019
  Producent papieru zanotował 21,4 mln zł skonsolidowanej straty operacyjnej i 30,5 mln zł skonsolidowanej straty netto w IV kwartale. Nieco poprawił natomiast przepływy operacyjne względem poprzednich trzech kwartałów. Niezależnie od tego, bankowy kowenant wyliczany właśnie w oparciu o cashflow pozostawał naruszony.
  czytaj więcej
 • Zadłużenie MLP Group systematycznie rośnie

  19 marca 2019
  Zysk operacyjny dewelopera powierzchni magazynowych wzrósł w ubiegłym roku prawie trzykrotnie, na co istotny wpływ miała jednak aktualizacja wycen nieruchomości. Cash flow operacyjny spadł do 36 mln zł, co przy 195,5 mln zł nakładów inwestycyjnych wymagało dalszego wzrostu zadłużenia.
  czytaj więcej
 • Braster zwołuje NWZ w sprawie zawarcia umowy z inwestorem

  06 marca 2019
  Nad wyrażeniem zgody na zawarcie umowy inwestycyjnej akcjonariusze telemedycznej spółki mają głosować 2 kwietnia. Braster potrzebuje dopływu nowych pieniędzy, żeby przetrwać. Najpierw jednak musi zebrać wymagane kworum podczas NWZ.
  czytaj więcej
 • Październikowe emisje LC Corp trafiły na Catalyst

  06 marca 2019
  Deweloper wprowadził do obrotu dwu- i czteroletnie niezabezpieczone obligacje o łącznej wartości 100 mln zł. Płaci za nie odpowiednio 2,8 pkt proc. oraz 3,8 pkt proc. ponad WIBOR.
  czytaj więcej

Emisje