czwartek, 22 sierpnia 2019

Newsroom

PB: zabezpieczeni obligatariusze GetBacku godzą się na haircut

msd | 16 stycznia 2019
Sześć z siedmiu banków zgodziło się na redukcję długu. Sytuacji niezabezpieczonych obligatariuszy to nie poprawi – podał w środę Puls Biznesu.

Jak wynika z informacji podanych przez PB, banki zadeklarowały strzyżenie w wysokości ponad 60 mln zł. Nieugięty pozostaje tylko Haitong Bank, który nie zamierza przystępować do układu.

Zgoda zabezpieczonych wierzycieli na strzyżenie, o czym informowano już wcześniej, obowiązuje tylko w przypadku realizacji tzw. wariantu inwestorskiego. W praktyce chodzi o sprzedaż większości wierzytelnościowych aktywów GetBacku skandynawskiemu Hoistowi, który złożył ofertę wartą ponad 1 mld zł i pozostaje w wyłącznych negocjacjach z windykatorem.

W wariancie ze sprzedażą aktywów zarząd GetBacku proponował dotychczas zaspokojenie 23,1 proc. należności głównej wobec niezabezpieczonych obligatariuszy. Jak jednak podaje PB, zgoda większości banków na haircut nie podniesie stopnia zaspokojenia, ponieważ pogorszyć miały się inne okoliczności wpływające na potencjalną spłatę.

Głosowanie nad układem GetBacku w ramach otwartego w maju ubiegłego roku przyspieszonego postępowania układowego odbędzie się 22 stycznia.

To wciąż jednak propozycje układowe nadzorcy sądowego mają znacznie większe szanse na przegłosowanie, ponieważ opowiada się za nimi kurator obligatariuszy, do którego należy kluczowy głos. Ostatnie dostępne propozycje nadzorcy zakładają spłatę 24 proc. nominału wobec niezabezpieczonych obligatariuszy w około półtora roku przy sprzedaży aktywów Hoistowi. Gdyby natomiast do transakcji nie doszło a windykator miałby kontynuować działalność operacyjną, wówczas stopień zaspokojenia – zdaniem nadzorcy – mógłby wzrosnąć do 33 proc., ale spłata trwałaby osiem lat. Pod warunkiem, że spółka by do tego czasu przetrwała. Ryzyko dalszego prowadzenia działalności w niezmienionej formule jest bowiem wysokie. Między innymi dlatego banki godzą sią na haircut wyłącznie w tzw. wariancie inwestorskim.

Więcej wiadomości o GetBack S.A.

Więcej wiadomości kategorii Purgatorium

Emisje