środa, 24 kwietnia 2024

Newsroom

PBS w Ciechanowie chce zmienić zrzeszenie; wnioskuje o przyjęcie do systemu ochrony

msd | 23 listopada 2018
Bankowi wygasła umowa ze zrzeszeniem SGB, ponieważ nie mógł wejść pod skrzydła jego systemu ochrony instytucjonalnej. Polski Bank Spółdzielczy chce więc przejść do zrzeszenia BPS. Złożył też ponowny wniosek o przyjęcie do jego systemu ochrony.

Bank z Ciechanowa, zrzeszony dotychczas w Spółdzielczej Grupie Bankowej, złożył wniosek o przystąpienie do zrzeszenia Banku Polskiej Spółdzielczości. Ponadto złożył też ponownie wniosek o przystąpienie do Systemu Ochrony Zrzeszenia BPS, w którym uczestnicy wzajemnie wspierają się w zakresie płynności i wypłacalności.

PBS w Ciechanowie już w czerwcu wnioskował o przystąpienie do SSOZ BPS, lecz jego wniosek nie został rozpoznany, o czym dowiadujemy się dopiero teraz. Bank utajnił (zgodnie z prawem) tę informację, co teraz tłumaczy tym, że „upublicznienie informacji w dniu otrzymania pisma zarządu SOZ BPS przez bank mogłoby wywołać wystąpienie określonych okoliczności rynkowych i zachowań osób trzecich nieadekwatnych do wagi informacji zawartych w piśmie zarządu SSOZ BPS i wywołać mylne wrażenie co do możliwości spełnienia przez bank warunków ubiegania się o przyjęcie do SOZ BPS oraz dalszego statusu banku”. Nie trzeba wielu spekulacji by wskazać, że bank obawiał się po prostu o kolejny „run na bank”. Jeden już przeżył w październiku 2016 r.

W poprzednim wniosku o przystąpienie do SOZ BPS zabraknąć miało niektórych dokumentów, w tym opinii i raportu z rozszerzonego badania sprawozdania finansowego za 2017 r.

Nowy wniosek o przystąpienie do systemu ochrony instytucjonalnej zakłada, że PBS w Ciechanowie dostanie okres przejściowy na spełnienie kryteriów przyjęcia do systemu. Możliwości takiej, czyli przystąpienia z okresem przejściowym na dostosowanie (bank nie spełniał np. kryterium wyrezerwowania kredytów zagrożonych), nie przewidywał natomiast system funkcjonujący przy zrzeszeniu SGB. Z tego też powodu – braku przystąpienia do IPS w terminie do 23 listopada – wygasła umowa między PBS a zrzeszeniem SGB. Bank porozumiał się jednak ze swoim byłym zrzeszeniem, co do dalszej współpracy w okresie kolejnych dwóch lat (okres może ulec skróceniu w razie wejścia do zrzeszenia BPS). 

W wyniku zawarcia porozumienia o współpracy z SGB oraz przejęcia do samodzielnego wyokonania przez bank czynności od SGB, dalsze funkcjonowanie banku po wygaśnięciu umowy zrzeszenia SGB w stanie niezakłóconym zostało w pełni zapewnione. Zmiana formy prawnej współpracy z SGB nie wpłynie negatywnie na dalsze funkcjonowanie banku – poinformował PBS w Ciechanowie.

Na razie do czasu przystąpienia do zrzeszenia BPS oraz SOZ BPS bank będzie funkcjonował jako niezrzeszony. Ewentualne wejście do systemu ochrony BPS wymaga jednak też przystąpienia do jego zrzeszenia.

Na Catalyst notowane są cztery serie podporządkowanych obligacji banku z Ciechanowa. Najkrótsze z nich (BSC0620) wyceniane są na 83,01 proc. nominału, co daje 17,6 proc. rentowności brutto.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst