środa, 04 października 2023

Newsroom

PKN Orlen chce przejąć ZA Puławy

msd | 06 czerwca 2023
Koncern analizuje możliwość przejęcia Zakładów Azotów w Puławach, kontrolowanych przez Grupę Azoty. Ewentualną akwizycję chciałby zamknąć jeszcze w tym roku.

PKN Orlen, Grupa Azoty oraz Grupa Azoty ZA Puławy podpisały umowę o współpracy i zachowaniu poufności, która umożliwi płockiemu koncernowi przeprowadzenie procesu due diligence zakładów w Puławach. Rozpoczęcie badania kondycji finansowej i handlowej ZA Puławy rozpocząć ma się w lipcu.

Podczas wtorkowego briefingu Daniel Obajtek, prezes Orlenu, zapowiedział, że grupa chciałby sfinalizować przejęcie ZA Puławy do końca tego roku. Jak przyznał, podłożem potencjalnej akwizycji jest trudna sytuacja na rynku nawozów.

Aktualnie 95,98 proc. akcji ZA Puławy kontroluje Grupa Azoty. Na koniec I kwartału wartość księgowa zakładów w Puławach wynosiła 3,68 mld zł (ich obecna giełdowa wycena to ok. 1,46 mld zł).

Po osiągnięciu 17,2 mld zł EBITDA LIFO i 23,5 mld zł cash flow operacyjnego grupa Orleny zamknęła I kwartał z 28,7 mln zł środków pieniężnych (i 3,1 mld zł w SPW). Ich wartość przekraczała zadłużenie odsetkowe koncernu o 11,5 mld zł.

W najbliższą środę spółka celowa Orlenu zobowiązana jest wykupić euroobligacje o wartości 750 mln euro. 

Na Catalyst pozostają dwie serie papierów dłużnych Orlenu. Złotowe zrównoważone obligacje PKN1225 z 0,95 pkt proc. marży kwotowane są na 99,5/100,5 proc. nominału (bid/ask), sięgającego jednak 100 tys. zł.

Więcej wiadomości o Orlen S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

 • Novdom zwiększył zysk i obniżył płynność gotówkową

  04 października 2023
  Przasnyski deweloper zamknął I półrocze z 12 mln zł zysku netto. W wyniku ujemnych przepływów operacyjnych jego stan środków pieniężnych obniżył się jednak do 11,7 mln zł, z czego większość pozostawała zablokowana na rachunkach powierniczych.
  czytaj więcej
 • Dobra sytuacja pieniężna Cordii

  04 października 2023
  Mimo ujemnych przepływów operacyjnych i wzrostu krótkoterminowego zadłużenia, węgierski deweloper utrzymał płynność gotówkową na wysokim poziomie, inwestując przy tym część nadwyżek w bony i obligacje skarbowe na rodzimym rynku.
  czytaj więcej
 • HB Reavis naruszył warunki emisji obligacji

  04 października 2023
  Naruszenie jednego z kowenantów dotyczy wygasających na początku grudnia papierów HBR1223 o wartości 85 mln zł. Deweloper zapewnia jednak o odpowiednich rezerwach płynności na wykup papierów w zamierzonym terminie.
  czytaj więcej
 • Kruk zapowiada emisję obligacji do 450 mln zł

  04 października 2023
  W najbliższym czasie windykacyjna spółka zamierza zamknąć swoją największą emisję papierów dłużnych na krajowym rynku.
  czytaj więcej