środa, 29 czerwca 2022

Newsroom

PKN Orlen ma warunkową zgodę na przejęcie PGNiG

msd | 16 marca 2022
Według zapowiedzi szefa płockiego koncernu, do połączenia z PGNiG może dojdzie jeszcze w tym roku. Skarb państwa chce, aby transakcja została zrealizowana w formie niegotówkowej.

Prezes UOKiK wydał warunkową zgodę na połączenie Orlenu i PGNiG. Transakcja będzie mogła dojść do skutku, jeśli zrealizowane zostaną środki zaradcze w postaci sprzedaży należącej do PGNiG spółki zarządzającej magazynami gazu, Gas Storage Poland.

Według Daniela Obajtka, cytowanego w komunikacie prasowym prezesa Orlenu, do połączenia z PGNiG dojdzie do końca 2022 r. Transakcje prawdopodobnie zostanie zrealizowana bez przepływu gotówki – to z kolei oczekiwania skarbu państwa, wyrażone w środę przez Jacka Sasina, wicepremiera i ministra aktywów państwowych. 

Budowę koncernu multienergetycznego PKN Orlen rozpoczął od przejęcia Energi w 2020 r. Obok prac nad fuzją z PGNiG płocki koncern prowadzi też działania zmierzające do połączenia z Lotosem. W tym ostatnim przypadku Orlen otrzymał warunkową zgodę Komisji Europejskiej, a przed dwoma miesiącami ogłosił partnerów (m.in. Saudi Aramco i MOL), którym sprzeda część aktywów Lotosu, aby wypełnić środki zaradcze.

Na Catalyst notowanych jest sześć obligacji Orlenu, w tym cztery z nich (łącznie 0,8 mld zł) to papiery pochodzące z publicznych ofert, które będą wygasać w tym roku. Najdłuższe detaliczne obligacje PKN1222 wyceniane są na 99,8 proc. nominału, co daje 5,0 proc. rentowności brutto (3,8 proc. netto). 

Więcej wiadomości o PKN Orlen S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst