sobota, 19 stycznia 2019

Newsroom

PKN Orlen wyda około 8,3 mld zł na rozwój petrochemii

msd | 12 czerwca 2018
Szacowany budżet dotyczy zatwierdzonego właśnie w paliwowym koncernie programu rozwoju petrochemii do 2023 r.

Trzy kluczowe inwestycje PKN Orlen w ramach programu rozwoju petrochemii to: budowa kompleksu pochodnych aromatów, rozbudowa kompleksu olefin oraz rozbudowa zdolności produkcyjnych fenolu. Spółka spodziewa się, że po zakończeniu inwestycji z programu rozwoju petrochemii roczny wzrost zysku EBITDA mógłby wynieść około 1,5 mld zł.

Szacowany budżet niezbędny dla realizacji inwestycji wchodzących w skład programu w kwocie ok. 8,3 mld PLN zostanie zabezpieczony w przygotowywanym przez spółkę średnioterminowym planie finansowym spółki – poinformował PKN Orlen.

Niedawno płocki koncern zakończył przejęcie czeskiego Unipetrolu. Obecnie z kolei trwają analizy w sprawie połączenia z Lotosem. Orlen wciąż nie odniósł się natomiast do spekulacji na temat możliwego zaangażowania kapitałowego spółki w budowę elektrowni jądrowej.

W ubiegłym tygodniu Orlen zamknął wartą 200 mln zł publiczną ofertę obligacji. Z wartego do 1 mld zł programu, który miałby zostać zrealizowany w całości, spółka pozyskała dotychczas 800 mln zł w czterech emisjach. Na ewentualne uplasowanie kolejnej oferty Orlenowi pozostaje relatywnie niewiele czasu, bo prospekt emisyjny wygasa 19 lipca. Tymczasem o publicznej emisji w najbliższych tygodniach myśli też Echo Investment, które korzysta z usług tego samego oferującego co Orlen (DM PKO BP).

Na Catalyst notowanych jest pięć serii obligacji Orlenu, w tym trzy pochodzące z realizowanego właśnie programu publicznych emisji (uplasowana tydzień temu seria jeszcze nie trafiła do obrotu). Wygasające od września 2021 r. do grudnia 2022 r. papiery rynek wycenia z 2,64-2,79 proc. rentowności brutto.

Więcej wiadomości o PKN Orlen S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

 • Rekordowa wartość obligacji do wykupienia w 2019 roku

  18 stycznia 2019
  Jeśli pominąć obligacje Banku Gospodarstwa Krajowego, w 2019 r. emitenci mają do wykupienia obligacje o wartości 13,2 mld zł, by wymienić tylko te notowane na Catalyst. To najwięcej w historii.
  czytaj więcej
 • Znaczący akcjonariusze Polnordu chcą sprzedać jego akcje

  18 stycznia 2019
  Akcjonariusze posiadający ponad 27,6 proc. akcji dewelopera zawarli porozumienie w sprawie „wspólnego przeglądu opcji strategicznych dotyczących przysługujących stronom akcji w spółce oraz ustalenia zasad wspólnego zbywania akcji spółki”.
  czytaj więcej
 • Rosną zyski Dino

  12 czerwca 2018
  W I kwartale skonsolidowany wynik EBITDA sieci marketów wyniósł 104,4 mln zł wobec 65,5 mln zł przed rokiem. Dino generuje dodatnią gotówkę z działalności operacyjnej, ale ponosi też wysokie nakłady inwestycyjne. Plan otwarcia 400 nowych sklepów oznacza rosnące potrzeby finansowe.
  czytaj więcej
 • Famur wciąż z górą gotówki

  11 czerwca 2018
  Na koniec marca producent maszyn dla górnictwa i energetyki miał 0,6 mld zł gotówki, która sprawiała, że zadłużenie finansowe netto było tylko symboliczne, a płynność natychmiastowa pozostawała na wysokim poziomie.
  czytaj więcej

Emisje