czwartek, 18 października 2018

Newsroom

PKN Orlen wyda około 8,3 mld zł na rozwój petrochemii

msd | 12 czerwca 2018
Szacowany budżet dotyczy zatwierdzonego właśnie w paliwowym koncernie programu rozwoju petrochemii do 2023 r.

Trzy kluczowe inwestycje PKN Orlen w ramach programu rozwoju petrochemii to: budowa kompleksu pochodnych aromatów, rozbudowa kompleksu olefin oraz rozbudowa zdolności produkcyjnych fenolu. Spółka spodziewa się, że po zakończeniu inwestycji z programu rozwoju petrochemii roczny wzrost zysku EBITDA mógłby wynieść około 1,5 mld zł.

Szacowany budżet niezbędny dla realizacji inwestycji wchodzących w skład programu w kwocie ok. 8,3 mld PLN zostanie zabezpieczony w przygotowywanym przez spółkę średnioterminowym planie finansowym spółki – poinformował PKN Orlen.

Niedawno płocki koncern zakończył przejęcie czeskiego Unipetrolu. Obecnie z kolei trwają analizy w sprawie połączenia z Lotosem. Orlen wciąż nie odniósł się natomiast do spekulacji na temat możliwego zaangażowania kapitałowego spółki w budowę elektrowni jądrowej.

W ubiegłym tygodniu Orlen zamknął wartą 200 mln zł publiczną ofertę obligacji. Z wartego do 1 mld zł programu, który miałby zostać zrealizowany w całości, spółka pozyskała dotychczas 800 mln zł w czterech emisjach. Na ewentualne uplasowanie kolejnej oferty Orlenowi pozostaje relatywnie niewiele czasu, bo prospekt emisyjny wygasa 19 lipca. Tymczasem o publicznej emisji w najbliższych tygodniach myśli też Echo Investment, które korzysta z usług tego samego oferującego co Orlen (DM PKO BP).

Na Catalyst notowanych jest pięć serii obligacji Orlenu, w tym trzy pochodzące z realizowanego właśnie programu publicznych emisji (uplasowana tydzień temu seria jeszcze nie trafiła do obrotu). Wygasające od września 2021 r. do grudnia 2022 r. papiery rynek wycenia z 2,64-2,79 proc. rentowności brutto.

Więcej wiadomości o PKN Orlen S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

 • Lipcowa emisja Archicomu trafiła na Catalyst

  18 października 2018
  Wrocławski deweloper wprowadził do obrotu warte 50 mln zł czteroletnie niezabezpieczone papiery dłużne, za które płaci WIBOR 3M plus 2,9 pkt proc. marży.
  czytaj więcej
 • Columbus Energy z umowami na 7,2 mln zł brutto

  18 października 2018
  Spółka podpisała dwie umowy na wykonanie solarnych systemów grzewczych oraz instalacji fotowoltaicznych odpowiednio na kwoty 3,58 mln zł oraz 3,64 mln zł brutto.
  czytaj więcej
 • Rosną zyski Dino

  12 czerwca 2018
  W I kwartale skonsolidowany wynik EBITDA sieci marketów wyniósł 104,4 mln zł wobec 65,5 mln zł przed rokiem. Dino generuje dodatnią gotówkę z działalności operacyjnej, ale ponosi też wysokie nakłady inwestycyjne. Plan otwarcia 400 nowych sklepów oznacza rosnące potrzeby finansowe.
  czytaj więcej
 • Famur wciąż z górą gotówki

  11 czerwca 2018
  Na koniec marca producent maszyn dla górnictwa i energetyki miał 0,6 mld zł gotówki, która sprawiała, że zadłużenie finansowe netto było tylko symboliczne, a płynność natychmiastowa pozostawała na wysokim poziomie.
  czytaj więcej

Emisje